Про нас

ХТО МИ

«Детектор медіа» — це громадська організація, яка створена українськими журналістами в січні 2004-го року. З 2004 до квітня 2016 року ГО мала назву «Телекритика», як й одноіменний сайт, який існував з вересня 2001 року. Лідер команди – Наталія Лигачова, яка очолювала сайт та ГО.

В квітні 2016 року наша громадська організація пройшла ребрендинг, змінивши назву на ГО «Детектор медіа». Водночас в лютому 2016 року команда сайту «Телекритика» створила й новий портал – «Детектор медіа». Сайт і ГО «Детектор медіа» очолює Наталія Лигачова.

Портал «Детектор медіа» – це унікальна для Східної та Центральної Європи багатофункційна платформа, що поєднує створення медійного контенту, різнопланові дослідження медійного простору, ринку та продукту, модерування професійної дискусії в журналістському цеху, адвокацію законодавчих та суспільних змін, що стосуються медіа, та медіаосвіту, спрямовану на широку аудиторію. Три головні складові нашої місії — покращення якості українських медіа, підвищення медіаграмотності українського суспільства та протидія дезінформації та пропаганді.

Принципи, якими керується у своїй редакційній політиці “Детектор медіа”, викладені на нашому сайті.

Що ми робимо

Творимо українську медіакритику. Група видань ГО «Детектор медіа» уже понад півтора десятиліття є найпопулярнішим і найвпливовішим джерелом ексклюзивної публіцистики та аналітики про українські медіа, а засновниця й шеф-редакторка ДМ Наталія Лигачова – авторитетом номер один в українській медіакритиці. Наша мета – підвищити якість контенту та професійний рівень людей, які його роблять.

Фіксуємо історію українських медіа. Група видань «Детектор медіа» найактивніше й найдокладніше висвітлює все важливе, пов’язане з медіа в Україні, та найважливіше, що відбувається в медійному світі поза нашою країною. Кожна подія, кожна зміна, кожна важлива тенденція в житті українських засобів масової інформації з 2001 року є в архіві «Детектора медіа».

Контролюємо якість контенту. Центр моніторингу та аналітики ДМ проводить цілу низку постійних та періодичних моніторингових досліджень, що дозволяє оцінювати якість, відстежувати тенденції та викривати маніпуляції в телевізійних новинах, ток-шоу, журналістських розслідуваннях тощо.

Підтримуємо Cуспільне мовлення. Експерти організації з 2005 року брали участь у розробці концепцій і нормативних документів для перетворення державних медіа на суспільні. Ми сприяли ухваленню законам у 2014 та 2015 роках, які зробили можливим створення Суспільного мовлення. Наш веб-сайт «Суспільне мовлення» найдокладніше висвітлює всі подробиці, проблеми та здобутки реформи. Заступниця шеф-редактора групи видань ДМ Світлана Остапа та програмний директор ДМ Вадим Міський увійшли до наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. У 2018 році Вадим Міський запропонував нову модель фінансування НСТУ, яка має вирішити багаторічні проблеми з недофінансуванням компанії, міжнародна експертиза Ради Європи назвала ці пропозиції пріоритетним сценарієм для впровадження.

Викриваємо російську пропаганду. «Детектор медіа» розробив Індекс інформаційного впливу Кремля, який дає змогу оцінити рівень впливу російської пропаганди на українські медіа. Постійно відстежуємо меседжі кремлівської пропаганди в російських та українських медіа. В 2018 році експерти ДМ підготували концепцію моніторингу пропаганди, яку використають наші партнери з Білорусі.

А також видали брошуру «Як розпізнати пропаганду в ЗМІ»  відомого українського медіа експерта та постійного автора «ДМ» Ігоря Куляса.

Розвінчуємо фейки українських та зарубіжних ЗМІ. Щодня у виданнях ДМ з’являється розбір журналістських помилок і свідомих маніпуляцій.

Розробляємо онлайн-курси для журналістів і широкої аудиторії. Готові вже три: «Журналістське розслідування: основи» (про головні професійні та етичні принципи й правила роботи журналістів-розслідувачів, методики та інструменти, які журналісти можуть використовувати у своїй роботі, а також способи захисту зібраної інформації), «Новинна грамотність» і «Медіадрайвер».  Створюємо пізнавальні лонгріди та кепшен-відео.

Оздоровлюємо відносини медіа та політикуму. «Вибори і ЗМІ» — тематичний ресурс, присвячений дотриманню засобами масової інформації виборчого законодавства та якості висвітлення виборів.  «Детектор медіа» в форматі постійного моніторингу та аналітичних спецпроектів стежить за висвітленням виборчої кампанії та виборів, пропонує рішення, які дозволять зменшити кількість прихованої агітації та піару в медіа перед виборами. Послідовно й системно говоримо про відповідальність медіа під час виборів, пропагуємо дотримання стандартів і невтручання в редакційну політику ЗМІ.

Сприяємо реформам у медійній сфері. Роздержавлення друкованих ЗМІ, ухвалення довгоочікуваного закону «Про аудіовізуальні послуги», адекватна мовна політика на телебаченні та радіо, прозорість медіавласності, мотивований розподіл державних дотацій на виробництво кіно та інші зміни, на які чекає український медіаринок. Експерти ДМ беруть участь у коаліціях, проводять адвокаційні кампанії повного циклу, розробляють проекти рішень та лобіюють їх.

Беремо участь у саморегулюванні медіасередовища. Голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова є головою Незалежної медійної ради, Отар Довженко – її членом. ДМ просуває ідею інституціоналізації органів журналістського саморегулювання на рівні закону «Про аудіовізуальні послуги».

Досліджуємо споживання медіа в суспільстві. Громадська організація «Детектор медіа» разом із Київським міжнародним інститутом соціології та іншими дослідницькими організаціями провела низку соціологічних досліджень, результати яких важливі для розуміння медіаспоживання, впливів медіа на суспільство, ставлення громадян до різних проблем і явищ, пов’язаних із комунікацією. З останніми дослідженнями можна ознайомитися по цьому лінку.

Досліджуємо якість журналістської освіти. У 2016 та 2018 роках «Детектор медіа» провів два масштабні дослідження якості освіти у вишах, які готують журналістів, та підготував рекомендації для реформування та виправлення недоліків. Ми проводимо публічні дискусії за участі роботодавців, освітян, студентів, громадянських активістів та освітніх експертів, шукаючи способів осучаснення журналістської освіти в Україні.

Створюємо проекті для телебачення, платформи Youtube. Популярними проектами були «Телятина», «Приціл», «Донбас: чесно»

Як ми оцінюємо медіаконтент

ГО «Детектор медіа» (до 2016 року ГО «Телекритика») проводить моніторинг медійного контенту з 2003 року. Наші експерти розробили прозору та мотивовану методологію, яка дозволяє визначати відповідність телевізійного, радійного та текстового контенту до стандартів журналістики, наявність ознак прихованої реклами, пропаганди, маніпуляцій тощо. Оцінка контенту за різними методиками (кількісно-якісний аналіз, якісний аналіз, публіцистичні рецензії) дозволяє змалювати об’ємну, різнобічну постійно оновлювану картину якості українських ЗМІ, важливу як для тих, хто їх робить, так і для тих, хто споживає.

Як ми допомагаємо Суспільному мовленню

Сайт «Суспільне мовлення» є головним медійним майданчиком для висвітлення реформи державного телерадіомовлення, відкритих дискусій та аналізу контенту Суспільного мовлення. Центр моніторингу та аналітики проводить регулярні дослідження якості інформаційного та іншого контенту телеканалів та радіостанцій НСТУ, результати якого ретельно аналізують і враховують працівники Суспільного мовлення. Представники ГО «Детектор медіа» беруть участь у всіх публічних та галузевих дискусіях, пов’язаних із роботою та розвитком суспільних мовників. Заступниця шеф-редактора групи видань ДМ Світлана Остапа та програмний директор ДМ Вадим Міський входять до наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. У 2018 році Вадим Міський запропонував нову модель фінансування НСТУ, яка має вирішити багаторічні проблеми з недофінансуванням компанії, міжнародна експертиза Ради Європи назвала ці пропозиції пріоритетним сценарієм для впровадження.

Як ми розвиваємо медіаграмотність

Сайт MediaSapiens  створює контент, цікавий і помічний для людей, що є провідниками медійної грамотності та медіапросвітництва в Україні, а також для широкого кола зацікавлених у медіаграмотності. Ми пропонуємо регіональним виданням публікувати адаптовані моніторингові звіти та інфографіку, створену за результатами досліджень ДМ. Викладачі медіаграмотності можуть використовувати в освітньому процесі продукти ДМ: матеріали MediaSapiens, відео- та мультимедійні матеріали сайту «Відеотека», онлайн-курси та мультимедійні підручники «МедіаДрайвер» і «Новинна грамотність». Ми також плануємо проводити тренінги та інші навчальні заходи для освітян та журналістів, покликані підвищити рівень медіаграмотності.

Як ми протидіємо пропаганді

Ми вважаємо, що українські медіа повинні бути вільними як від ворожої російської, так і від будь-якої іншої (зокрема й «патріотичної») пропаганди. «Детектор медіа» глибоко й системно досліджує стратегії та інструменти пропаганди, які використовуються Кремлем проти України, моніторить наратив російських та лояльних до Росії українських медіа. Також проводимо моніторинг комунікаційної політики української влади щодо війни на Донбасі. Представники ГО «Детектор медіа» долучаються до робочих та експертних груп, дорадчих органів, які займаються протидії пропаганди. Опублікували книжки, що узагальнюють досвід аналізу та протидії пропаганді двох попередніх десятиліть. Уже за часів російсько-української війни ми підготували аналітичні звіти «Індекс інформаційного впливу Кремля»; «Інформаційне споживання, потреби та погляди мешканців сходу України»,  «Як російська пропаганда впливає на суспільну думку в Україні» (дослідження), «Діяльність органів державної влади у сфері інформаційної політики та регуляції медіа» (регулярний звіт) і «Протидія російській інформаційній агресії: спільні зусилля для захисту демократії». Експерти ДМ брали участь у розробці законів про вилучення російських програм із квоти європейського продукту та про квоти на пісні та ведення радіоефіру українською мовою.

Над якими законами ми працювали

1) Проект закону про аудіовізуальні медіасервіси;

2)  Зміни до законів щодо порядку інформування діяльності суб’єктів владних повноважень;

3)  Зміни до закону щодо удосконалення механізму реформування друкованих засобів масової інформації;

4) Зміни до законів щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації;

5) Проект закону про державну підтримку кінематографії.

6) Закон, що розблокував реформу суспільного мовлення («Про внесення змін до Закону України “Про Суспільне телебачення і радіомовлення” (щодо порядку приєднання ДП “Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм”)»

7) Закон про квоти на пісні та ведення ефіру українською мовою на радіо

8) Закон про державну підтримку кінематографії

9) Закон про скорочення складу універсальної програмної послуги

10) Закон про штрафи Нацради

Наші моніторинги

Моніторинг щоденних новин центральних телеканалів. Якісний аналіз дотримання стандартів інформаційної журналістики та огляд маніпуляцій у новинах центральних всеукраїнських телеканалів. Моніторинг триває з 2003 року.

Моніторинг телевізійних політичних ток-шоу. Критичний огляд та аналіз маніпуляцій у політичних ток-шоу центральних українських телеканалів.

Моніторинг телевізійних тижневиків. Критичний огляд та аналіз маніпуляцій у підсумкових інформаційно-аналітичних програмах центральних українських телеканалів. Моніторинг триває з 2011 року.

Моніторинг новин регіональних телеканалів. Кількісно-якісний аналіз дотримання стандартів інформаційної журналістики та матеріалів з ознаками замовлення в телевізійних новинах у регіонах.

Моніторинг регіональної преси та онлайн-видань. Кількісно-якісний аналіз дотримання стандартів інформаційної журналістики та матеріалів з ознаками замовлення в друкованих та онлайн-виданнях у регіонах.

Моніторинг новин філій Суспільного мовлення. Кількісно-якісний аналіз дотримання стандартів інформаційної журналістики та матеріалів з ознаками замовлення в новинах філій Національної суспільної телерадіокорпорації.

Моніторинг новин розмовного радіо. Аналіз дотримання стандартів та матеріалів з ознаками замовлення в новинах Українського радіо та «Радіо НВ» (до 2018 року — «Радіо Ера»).

Комплексний моніторинг дотримання стандартів. Докладний розбір якості матеріалів на обрану тему, яку проводить медіаексперт і медіатренер Ігор Куляс.

Моніторинг цензури й замовчування в теленовинах. Професійне дослідження, засноване на кількісно-якісному аналізі та співставленні тем, висвітлених у теленовинах, із інформаційною картиною дня. 

Моніторинг журналістських розслідувань. Якісно-кількісний аналіз дотримання стандартів та огляд маніпуляцій у програмах журналістських розслідувань українських телеканалів.

Наші аналітичні звіти

«Основні тенденції медіависвітлення суспільно-політичних процесів в Україні у 2014–2017 роках»;

«Інформаційне споживання, потреби та погляди мешканців сходу України»;

«Оцінка потреб ЗМІ Донецької та Луганської областей (підконтрольні території)»;

«Особливий жанр: телерозслідування в Україні»

«Цінності, установки та практики журналістів при висвітленні тем, дотичних до конфлікту»;

«Стан журналістської освіти на факультетах журналістики в Україні»;

«Оцінка потреб журналістів у поглибленні знань та навичок для проведення якісних журналістських розслідувань»;

«Діяльність органів державної влади в сфері інформаційної політики та регуляції медіа»;

«Дієвість закону про прозорість медіавласності»;

«Подолання інтернет-піратства в Україні»;

«Регулювання передвиборчої агітації та політичної реклами»;

«Основи організації та принципи діяльності державного іноземного телебачення і радіомовлення України»;

«Саморегуляція медіа як альтернатива державному регулюванню в умовах війни»;

Дослідження з конфліктної чутливості українських ЗМІ