Арестович – універсальний коментатор як Пальчевський, але зі знаком плюс – Ярослав Зубченко
Про Олексія Арестовича, як медійну персону, оглядач “Детектора медіа”, член Незалежної медійної ради Ярослав Зубченко спілкувався в ефірі радіо НВ.
Чим можете пояснити шалену популярність Арестовича в час війни?
Це складне і комплексне питання, але якщо казати просто, то є кілька факторів. Перше: люди хотіли слухати під час війни хороші новини і функція Арестовича в перші тижні війни була в тому, щоб хороші новини і повідомляти. Друге: він харизматичний і впевнений в собі спікер. Третє: в нього унікальна позиція – він виступав з боку влади і давав щоденні брифінги в час війни, а тому став таким собі надійним джерелом інформації і трішки “пророком”.
До його слів дослухаються як до істини в останній інстанції або не слухають взагалі. Він кумир для жінок, а інші його ненавидять. Чому він такий полярний?
Почалось все з того, що в Україні була повномасштабна агресія з боку другої армії світу. І всім було дуже страшно. А Арестович, який і до того займався блоггінгом, буквально в перші дні війни вийшов в Youtube з фразою: “Я вас зараз заспокою”. Він повідомляв хороші викривлені (як визнає влада) новини. Про те, що Привид Києва – справжній, що в росії закінчуються ракети (і це вже в другий день війни) тощо. Зрештою багатьом людям імпонує образ Арестовича. Такий артистичний, іронічний, впевнений в собі. Але багатьох цей образ, навпаки, нервує, бо вони хочуть чути правду, а не солодкі історії. Їх дратує подібна комунікація від спікера влади. Якби він був ще одним воєнним коментатором, то не було би такої проблеми. Але був офіційним обличчям держави, спікером ОПУ, якого щодня слухали тисячі людей.
Якщо послуговуватись режисерською термінологією, то він – “персонаж”. Чи міг би такий “персонаж” з’явитися в інший час?
Хіба під час іншої кризи. Тоді люди стають популярними і відомими, якщо криза, а вони беруть участь в процесах під час неї. Арестович – не унікальна людина, а суспільне явище. Є багато людей з схожим амплуа, але просто вони менш популярні, бо не були спікерами ОПУ. Наприклад, Пальчевський, так само універсальний коментатор, так само був ведучим реаліті-шоу. В них трохи різна риторика: Арестович – проукраїнський, а Пальчевський був гостем каналів Медведчука. Але мені здається, що суспільство проявляє до нього нездорову увагу. Всі ці скандали навколо кожного його висловлювання недоречні. Він вже не дає брифінгів, він – військовий оглядач, проводить семінари в своїй школі мислення і дає інтерв’ю різним медіа. А люди розвивають його слова до чогось більшого, ніж слова і позиція просто однієї людини.
Реєстрація свого імені як торговельної марки. Що це було, чому і навіщо, як ви це розцінюєте?
Я думаю, що це нормально. Він популярний і готовий на цьому заробити. Якщо люди готові купувати продукцію з його іменем, то так працює капіталізм, це ок.
Повну версію розмови слухайте у відео.