Чи пов’язане блокування каналів російських гібридних сил у Youtube з заявами президії США? – Галина Петренко
Youtube, що належить компанії Google, заблокував канали, пов’язані з російськими гібридними силами на Донбасі. Компанія не надала детальнішого пояснення, але із загальним коментарем щодо порушення політики платформи у ніч на 4 лютого заблокувала канали угруповань «ДНР»/«ЛНР»: «МГБ ДНР», «ГТРК ЛНР», «Народної міліції ЛНР». Вони безперешкодно мовили там вісім років! Окрім того, також 4 лютого було заблоковано українські канали, які пов’язують із російським впливом: «Перший незалежний», «112 Україна», UkrLive, NewsOne та Zik. Щодо останніх нещодавно було запроваджено санкції РНБО за поширення пропаганди на користь Кремля. Чому це сталось саме зараз, та чи дійде до блокування власне російських каналів, яких часто ловлять на агресивній дезінформації про Україну?
Директорка громадської організації «Детектор Медіа» Галина Петренко в коментарі для Радіо Свобода припускає зв’язок такого блокування із заявами президії США.
«По часу це блокування співпало з повідомленнями в медіа, даними, я так розумію, американської розвідки, що Росія будувала якийсь привід для військового вторгнення в Україну, зокрема, в окупованому Донбасі, можливо, хотіла би інсценувати напад Збройних сил України чи терористичний акт», – зауважує вона.
Як приватна компанія, Youtube не керується прямими вказівками Білого дому чи будь-якої іншої політичної структури, зазначають експерти. Алгоритми, за якими відбувається перевірка контенту, є прихованими як від користувачів, так і від владних представників.
Другим етапом перевірки відео на Youtube є людина, котра модерує контент. Саме на етапі перевірки контенту людиною підвищена актуальність теми змушує Youtube розглядати скарги швидше. При цьому, саме цей етап перевірки часто був викликом для українського медійного середовища у минулому.
«Український сегмент міг модеруватися людьми, які є походженням з Росії, які розуміють російську мову, але при цьому можуть сприймати контекст українських подій не зовсім так, як його сприймають власне в Україні», – зазначає Галина Петренко.
Після декількох років дискусій між українською владою, експертами та соцмережами ситуація з модерацією дещо покращилася, вважають експерти. Відтак, з одного боку, блокування агресивних каналів є частковим результатом зміни позиції соціальних платформ. З іншого ж боку, це результат активізації українського та міжнародного суспільства довкола теми України.