«Детектор медіа» презентував п’яте щорічне дослідження «Індекс медіаграмотності українців»

6 травня в «Укрінформі» ГО «Детектор медіа» та Національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України презентували щорічне кількісне дослідження «Індекс медіаграмотності українців 2020–2024».

Результати дослідження показали, як вплинув третій рік повномасштабної війни на медіаграмотність суспільства.

Також цьогоріч дослідники вперше порахували новий субіндекс — ШІ-грамотність українців.

Під час презентації нової хвилі «Індексу медіаграмотності українців» відбулась дискусія про пріоритети в дослідженнях різних сегментів суспільства та практики втілення проєктів з медіаграмотності, заснованих на результатах досліджень.

Спікерами/ками заходу стали:

  • Наталія Лигачова, голова ГО «Детектор медіа»;
  • Ганна Красноступ, директорка Департаменту стратегічних комунікацій та промоції української культури Міністерства культури та стратегічних комунікацій України;
  • Сергій Череватий, генеральний директор Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ»;
  • Ольга Кравченко, керівниця національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр»;
  • Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа»;
  • Марта Наумова, кандидатка соціологічних наук, доцентка, старша наукова співробітниця Інституту соціології НАН України;
  • представники та представниці Експертної ради дослідження «Індекс медіаграмотності українців», а також запрошені експерти.

Модерував подію програмний директор ГО «Детектор Медіа» Вадим Міський.

На початку презентації Вадим Міський зауважив, що цьогоріч до роботи над дослідженням долучились багато експертів. До експертної ради увійшло 15 осіб, які працюють у сфері медіаграмотності. Це, за словами Міського, зробило дослідження більш глибоким та відповідним до потреб сектору.

Наталія Лигачова зауважила, що дослідження «Детектора медіа» буде корисним для підготовки державної стратегії інформаційної безпеки:

«Я тішусь, що ми робимо це дослідження уже вп’яте. Це один з оновних продуктів «Детектора медіа», який вже набув досить великого резонансу і серед медійної спільноти, і серед суспільства громадянського, і, що важливо, органів влади. Ми хочемо тісно співпрацювати з державою, бо від держави під час війни багато що залежить. Я можу сказати, що мене тішать також результати наших досліджень.

Ми побачили, що у 2022 році сильно зріс рівень медіаграмотності населення, а зараз він трохи наче падає стосовно 2022 року. Однак ми вводимо нові компоненти. Ми не вводили минулого року запитань по ШІ, але життя змінюється. Водночас все-таки навіть на цьому фоні підвищується увесь час субіндекс розуміння ролі медіа у суспільстві, що вони мають слугувати суспільству і зростає субіндекс до спотвореного контенту, тобто дезінформації. Ці дані важливо враховувати під час підготовки нової стратегії інформаційної безпеки».

«Дослідження стає аналітичною базою для багатьох ініціатив з медіаграмотності, для держави, для громадського сектору. Цього року це вже друге масштабне дослідження розвитку медіаграмотності, яке презентується. Хочеться, щоб таких досліджень ставало більше. Попри те, що є турбулентності на донорському, скажімо так, просторі, ми дуже сподіваємось, що це дослідження буде підтримане у наступні роки, бо воно є фундаментальним і є дороговказом для нас всіх», —  сказала Ольга Кравченко, керівниця національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр».

«Це завжди велике щастя і привілей — мати можливість працювати над якимось проєктом стало. П’ять років, сподіваюсь, і  далі так буде, ми маємо можливість спілкуватись у колі експертів і професіоналів. Ми не тільки включили субіндекс ШІ на пораду нашої експертної ради, але також подивились деякі кореляції за підсумками минулорічних зустрічей», — додала Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа».

Під час презентації результатів дослідження Марта Наумова, соціологиня та науковиця Інституту соціології НАН України, наголосила: медіаграмотність українців залишається на високому рівні вже три роки поспіль. З 2021 до 2022 року частка громадян із вищим за середній рівнем медіакомпетентності зросла з 55% до 81%. Водночас кількість людей із низьким рівнем зменшилася з 45% до 29%. У 2023 році показники трохи змінилися через оновлення методології та вплив емоційної втоми від війни, але загальний тренд зберігається.

Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *