«Детектор медіа» провів дискусії про роль медіа у виборчих кампаніях у Миколаєві та Одесі
Дискусії про медійний вимір українських виборів відбулись у Миколаєві та Одесі. Обговорити ситуацію з дотриманням журналістських стандартів медіа під час виборчої кампанії завітали журналісти, активісти та небайдужі громадяни.
«Усі присутні є учасниками нового об’єднання «Медіа за усвідомлений вибір». Кожен з підписантів взяв на себе зобов’язання – зокрема ЗМІ подавати інформацію, яка дасть змогу їхній аудиторії робити усвідомлений вибір на виборах. Медійні організації беруть на себе відповідальність за чесний і неупереджений моніторинг дотримання журналістських стандартів ЗМІ під час виборчих кампаній. Виборець дезорієнтований, йому важко робити усвідомлений вибір і це загроза для демократії в Україні. Тож роль Медіаруху зараз дуже вагома», – сказав Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа».
Експерти обговорили також і нові виклики та тенденції, які продемонструвала остання виборча кампанія. Це зокрема, посилання на знеособлене джерело («команда Зеленського», «у штабі Зеленського»), зростання впливу розважального контенту і відсутність правового регулювання розповсюдження його під час виборчих кампаній тощо.
«Зокрема ця кампанія продемонструвала ще декілька юридичних колізій, які є в законі про вибори. Щодо соціології, то соціологічні компанії не зобов’язані повідомляти, хто є замовником опитувань, а от видання, яка публікують дослідження – зобов’язані вказувати замовника неодмінно», – зауважила Олена Голуб, керівниця відділу моніторингу Інститут масової інформації.
Експертка додала також, що моніторинг онлайн-видань під час президентської виборчої кампанії демонстрував як «плюралізм джинси» (розміщення на ресурсі матеріалів від усіх політичних сил та кандадатів, хто готовий за це заплатити), так і чітку позицію на підтримку конкретних кандидатів. «Я моніторю сайт 112 каналу протягом багатьох років. З моменту, коли змінився власник, близько 80% контенту отримало чітке політичне забарвлення на користь Бойка, Рабіновича, Опозиційного блоку. Прикро, коли ресурс, який продукував справді якісний контент, змінюється не в кращу сторону. До слова, часто є ситуація, коли начебто ресурс і не належить політику, але редактор чи журналіст мають певні політичні вподобання і це чітко помітно у їхніх матеріалах, порушуючи стандарти журналістики», – додає Олена Голуб.
Дмитро Хоркін, генеральний продюсер Українського радіо, розповів, якою була політика Українського радіо під час виборчої кампанії. «За останні два роки на Українському радіо зросли рекламні надходження, ми заробляли і під час виборів. Лунала і політична реклама, і політична агітація, у різних форматах. Але вся вона була маркована належним чином і оплачена з фондів. Дуже важливо не вводити читача чи слухача в оману. Крім політичної реклами, ми також створили весь спектр передач про вибори і для виборців, щоб слухач міг сформувати свою позицію. Але сама аудиторія не завжди готова до критичного сприйняття інформації про вибори. Люди не готові читати програми кандидатів і це дуже погано, але медіа мають допомагати і культивувати культуру критичного мислення», – розповів Дмитро Хоркін.
Валерій Болган, головний редактор одеського сайту «Ізбірком», зауважив, що виборча кампанія в Одесі була досить спокійною. Однак відзначив, що під час перебігу кампанії помітили багато тенденцій, які будуть представлені на парламентські виборах у гіпертрофованому вигляді. «Хотів внести пропозицію заборонити рекламу рейтингами. Бо коли за годину на одній і тій же радіостанції слухач чує три різних рейтинги з різними лідерами, це дуже його дезорієнтує. Хоча і ці випуски були чесно марковані як реклама. Може, на етап внесення змін у виборче законодавство можна буде запровадити ці зміни. Ще одна проблема – кількість онлайн-медіа, яких немає у реєстрах і які не дотримуються стандартів журналістики. У Одесі лише зараз є 110-115 онлайн-ЗМІ, фактично кожен депутат відкриває собі по виданню, і якість новин там дуже сумнівна. І це дуже сильно впливає на виборця», – коментує редактор.
Місцеві журналісти також долучились до медіаруху «За усвідомлений вибір», взявши на себе відповідальність діяти відповідно до стандартів журналістики, не долучатись до виробництва і розповсюдження «джинси» та чорного піару, усвідомлюючи силу впливу медіа на думку виборців.
Додатково про роль медіа у виборчих кампаніях та про Медіарух «За усвідомлений вибір» експерти поспілкувались у ефірі телеканалу «Миколаїв».
Нагадаємо, раніше подібні дискусії відбулись в Харкові та Костянтинівці Донецької області.
Заходи відбулись за фінансової підтримки Danida.