«Детектор медіа» та ІМІ презентували Мапу рекомендованих медіа
В понеділок, 18 вересня, в ІА «Укрінформ» відбулась презентація інтерактивної Мапи рекомендованих медіа. Організатори — ГО «Інститут масової інформації» та ГО «Детектор медіа».
У рамках проєкту аналітики оприлюднили перелік якісних журналістських проєктів з усіх регіонів України.
Інтерактивна Мапа рекомендованих медіа — це результат багаторічної роботи Інституту масової інформації та «Детектора медіа» з моніторингу вітчизняного інформаційного простору. Про це сказала директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко під час презентації проєкту.
Вона нагадала про те, що Інститут масової інформації двічі на рік робить моніторинг загальноукраїнських онлайн-медіа, складаючи на його основі «Білий список» найбільш якісних із них. І він добре зарекомендував себе як дороговказ для людей, які мають можливість за його допомогою обирати серед численних джерел інформації найбільш якісні й ті, яким можна довіряти.
Мапа рекомендованих медіа, за словами Петренко, стала новим кроком у цьому: «Ми більш уважно проаналізували роботу медіа, які працюють в регіонах, і, окрім онлайн-медіа, включили в проєкт ще й телерадіокомпанії».
Галина Петренко
На першому етапі були промоніторені понад 200 медіа — регіональні новинні портали, радіо й телеканали, а також загальнонаціональні медіа. Незалежні медійні експерти та юристи оцінювали їх за трьома основними критеріями — прозорість, дотримання професійних стандартів і журналістської етики. Детальніше з методологією оцінки можна ознайомитися за посиланням.
Однак, крім медіа, які виявили бажання взяти участь у проєкті, його ініціатори розглядали й ті, які не подавалися. Таким чином на мапв опинилося 142 українських ресурси з 24 областей України та АР Крим: 130 регіональних і 12 загальнонаціональних.
«Хочемо підкреслити, що ця мапа задумана нами як живий організм, який буде постійно оновлюватися. Тож ми запрошуємо усі українські медіа, які хочуть потрапити на Мапу, подаватися до нас. Ми, застосувавши наші критерії, оцінимо їхню роботу, надамо рекомендації щодо того, що потрібно покращити в роботі, щоб медіа, яке наразі не може бути рекомендованим, стало таким. Також ми відкриті до заявок з боку колег, які бачать якісні медіа у регіонах і можуть нам на них вказати», — розповіла директорка ГО «Детектор медіа».
Читайте також:
- Мапа рекомендованих медіа від ІМІ та «Детектора медіа» покликана покращити інформаційне середовище в регіонах
- 142 українських ресурси потрапили на Мапу рекомендованих медіа від «ДМ» та ІМІ
Перелік став результатом моніторингу та оцінювання, які здійснили медіаексперти, аналітики та юристи Інституту масової інформації та «Детектора медіа». Загалом було проаналізовано понад 200 українських медіа, включаючи радіо, телеканали та онлайн-медіа.
Аналітик ГО «Детектор медіа» Олександр Крумін під час презентації Мапи рекомендованих медіа детально розповів про недоліки та випадки порушення локальними медіа ключових професійних стандартів. Нерідко на місцевому телебаченні зустрічаються сюжети з ознакою комерційного чи політичного піару. «Тобто приватні канали піарять своїх власників, а комунальні — представників органів місцевого самоврядування, яким вони підпорядковані», — сказав він, навівши конкретні приклади.
Олександр Крумін
Також, за його словами, місцеві медіаресурси часто грішать тим, що, повідомляючи про новину, не посилаються на джерело інформації та не дотримуються принципу відокремлення фактів від коментарів.
«Утім, чимало прикладів й того, як телеканали подають збалансовані, якісні, інформативні сюжети з дотриманням стандартів і без зловживання політичним чи комерційним піаром. Особливо порадували регіональні філії Суспільного, реформа якого, судячи з усього, пішла на користь колишнім обласним телерадіокомпаніям. Наприклад, Чернігівська філія Суспільного — це просто ковток свіжого повітря: якісні новини, гарний візуал, класні титри, динамічність, відсутність джинси тощо», — розповів Олександр Крумін.
«Мапа рекомендованих медіа — це продовження багаторічної роботи ІМІ та “Детектора медіа” над моніторингами якості інформаціі, яку отримують українські громадяни. ІМІ вже давно публікує “Білі списки” онлайн-медіа. І вони для багатьох стають орієнтиром: яким медіа можна довіряти. На мапі тепер будуть представлені і телекомпанії за результатами моніторингу “Детектора медіа”», — заявила Наталія Лигачова, голова правління ГО «Детектор медіа»: «Розширення експертизи дасть аудиторії більше можливостей для розуміння, звідки варто брати інформацію. Водночас підкреслю, що мапа — не вирок і буде живим організмом. Ми сподіваємось і на підтримку колег, перш за все з регіональних медіа. Виконуйте роботу над помилками, якщо не увійшли до мапи, адже ми її будемо з часом оновлювати. Сигналізуйте, якщо десь ми помилилися або чогось не помітили… Ми відкриті до дискусії, адже головна мета у нас одна — дати нашим співгромадянам повну та точну інформацію про те, що відбувається в Україні та світі. Це особливо важливо під час війни, коли відсутність правдивої інформації може коштувати комусь навіть життя. І навпаки — її наявність може комусь допомогти вижити».
Мапа включає 101 онлайн-медіа, 24 радіо та 48 телеканалів у 24 областях України та АР Крим. Переглянути мапу можна за посиланням.
Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа»