Галина Петренко: “Часом росіяни в інформаційній війні роблять щось, навіть не усвідомлюючи, що це буде успішним”

Ukraїner підготував спеціальну публікацію про організації, які чинять опір ворогу в інформаційному полі. Очевидно, однією з цих організацій стала ГО “Детектор медіа”. Цитуємо далі виклад матеріалу Ukraїnerа.

«Детектор медіа», з одного боку, — одне з найбільших українських медіа, що пише про медіа. А з іншого боку — аналітичний центр, який займається навколомедійною проблематикою. Місія організації — сприяти розвитку зрілого суспільства, що усвідомлює виклики та здатне долати їх на засадах конструктивного діалогу через посилення впливу демократичних, вільних і професійних медіа на суспільні процеси в Україні й поширення досвіду серед інших суспільств демократичного світу.

Директорка громадської організації «Детектор медіа» Галина Петренко виділяє декілька напрямів діяльності:

– підвищення якості контенту українських медіа;
– просування медіаграмотності серед українців;
– протидія дезінформації.

В організації спрогнозували ймовірний повномасштабний напад Росії на Україну, тому були готові до такого розвитку подій. Галина ділиться:

— Ми, маючи з кінця 2021 року прогнози стосовно того, що повномасштабне вторгнення може відбутися, розробляли планування, як ми на це реагуватимемо. Уже тоді відповіли собі на запитання, чи можемо ми зберегти всю нашу діяльність, чи буде вона актуальною, чи нам треба додати щось нове. Відповідь була такою, що все, чим ми займаємося, залишається актуальним.

24 лютого працівники мали змогу займатися своїми безпековими питаннями, дехто виїхав у безпечніші області чи за кордон:

— Ми відкрили представницький офіс у Вільнюсі. Туди поїхало троє людей з нашої команди. Потім поступово всі поверталися в Київ. Друга така хвиля, коли знову всі роз’їхалися, була, коли почалися проблеми з електропостачанням. Коли в когось був приватний будинок десь у регіоні, де можна було поставити генератор, ми дозволяли йому туди поїхати.

Окрім цього, після 24 лютого з’явився новий виклик: деякі співробітники організації мобілізовані, боронять країну й, на жаль, гинуть.

З початком повномасштабної війни організація почала прицільно моніторити інформаційний простір, зокрема дезінформацію в соціальних мережах, де не все можна зробити вручну, де фахівці працюють з великими обсягами інформації:

— Потрібно застосовувати різні ІТ-інструменти, як-от штучний інтелект, машинне навчання. Ми не можемо на практиці вибирати серед усіх IT-пропозицій, які є у світі. Ми не можемо поїхати в Сан-Франциско й там вибрати для себе якийсь інструмент, просто тому що через воєнний стан обмежені платежі за кордон. І це насправді стримує нашу галузь від того, щоб запровадити в себе найновіші знахідки. Ми змушені або щось будувати інхаус (у штаті компанії. — ред.), кожен дублюючи те саме, або працювати з обмеженою пропозицією.

Галина каже, що в інформаційних питаннях РФ винахідлива й досвідчена. Росіяни працюють одночасно й масово в різних напрямах.

— Інколи вони роблять просто щось, навіть не усвідомлюючи, що це буде успішним. От, наприклад, задовго до повномасштабного вторгнення Росія пішла в телеграм, створювала мережі дезінформаційних телеграм-каналів, але вона не могла передбачити, що цей месенджер після повномасштабного вторгнення стане джерелом інформації № 1 в Україні. Ми помітили, що перед широкомасштабним вторгненням або буквально за тиждень до нього з’явилися сотні анонімних телеграм-каналів, присвячені містечкам і селам, які Росія або окупувала, або намагалася це зробити. Там вони поширювали контент для жителів міста й поміж цього публікували проросійські наративи.

Команда далі створює викривальний контент і напрацьовує власні проєкти, що протидіють ворогу. Один із прикладів успішної роботи — проєкт, спрямований на розвінчування й відстежування окремих персоналій, які працювали в інтересах РФ. Фахівці робили про них профайли з потужною доказовою базою. Згодом, 2023 року, це трансформувалося в спецпроєкт про медіаколаборантів, тобто про тих, хто співпрацював і далі співпрацює із самопроголошеною владою на окупованих територіях.

Зрештою, ця інформація привернула увагу правоохоронців і спецслужб й у подальшому слугує базою доказів про злочини деяких людей проти нацбезпеки України.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *