Галина Петренко: “Марафон єдності у стилі чиновницьких промов утримав увагу виключно через винятковий порядок денний в країні”
У середу 16 лютого, у День єднання більшість центральних телеканалів та радіо показали наживо загальнонаціональний телемарафон єднання #UAразом. День єднання започаткував президент Володимир Зеленський, перше його відзначення відбувається 16 лютого 2022 року – у день, який західні розвідки називали днем потенційного нового вторгнення Росії в Україну.
У День єднання марафон показали СТБ, ICTV, «1+1», УНІАН, «Україна», «Украіна 24», «Інтер», НТН, «UA: Перший», «UA: Крим», «UA: Культура», всі регіональні філії Суспільного, «Дом», «канал 24», «5 канал», «Прямий», «Еспресо», «4 канал», «Рада», канал «Київ», «Правда тут Київ», «Правда Тут Львів», «Перший західний», ІНТБ; «Типовий Київ», «Конкурент TV», «Рівне 1», ITV, «Донбас онлайн», ATR, «Дом», «Рада» та інші. Транслювався ж марафон з парламентської студії телеканалу «Рада».
Джерела «Детектора медіа» стверджують, що напередодні відбулася зустріч прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра культури Олександра Ткаченка і голови Нацради Ольги Герасим’юк з двома десятками представників телегруп та теле і радіоканалів. Зокрема, були представники «Медіа групи України», «1+1 медіа», Starlightmedia, Cуспільного, 5 каналу та ін. Мовників просили долучитися до спільного марафону до Дня єднання, мотивуючи це складною інформаційною ситуацією, що склалася через небезпеку ймовірного нападу Росії.
Спецефір розпочався виконанням Гімну України, після чого із власного дому виступив президент Зеленський.
Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа», прокоментувала, як оцінює сам факт проведення телеканалами за ініціативою влади єдиного марафону та його зміст:
— Сьогодні зранку я почула від телеглядачів полярні думки про ранкову частину марафону #UAразом: від стривоженого запитання, чому по всіх телеканалах одночасно показують якесь «Лебедине озеро» і де дізнатися, що насправді в цей час відбувається в країні. До захоплених вражень, що побачене й почуте нарешті заспокоїло їхню тривогу, викликану новинним порядком денним останніх тижнів і особливо днів. А від професійних медійників – не менш полярні думки про те, що це початок державної цензури, бо марафон показують телеканали навіть опозиційних власників, чи що це просто маленька поступка приватних телеканалів владі, яка нічого не означає.
Особисто для мене цей марафон є не першим таким прикладом єднання приватних телеканалів довкола бажання показувати спродюсований на замовлення влади контент. І навіть не другим: згадайте минулорічний концерт до Дня незалежності чи шкільні телеуроки початку ковідних часів. Але будьмо відвертими: вироблений потужностями телеканалу «Рада» нинішній марафон у стилі чиновницьких звітно-виборчих промов здатен утримувати увагу аудиторії виключно через винятковий порядок денний в країні і викликану ним емоційну гойдалку телеглядачів. У спокійніші часи його би просто вимкнули, обравши натомість яке-небудь відеоінтерв’ю на YouTube, трансляцію CNN чи порання на городі.
Цікавіше для мене сьогодні буде спостерігати, як приватні телеканали використовуватимуть цю підвищену увагу глядачів поза межами кількох годин марафону. Яких альтернативних президенту Володимиру Зеленському рятівників нації нам запропонують під час репортажів і прямих включень з, умовно кажучи, Маріуполя, Дніпра, Харкова чи київських пагорбів. І що саме казатимуть ці рятівники. Адже президентську команду зранку ми вже почули і знаємо, наприклад, що вчора Верховна Рада безпрецедентно об’єдналася задля ухвалення надважливих для країни законів – зокрема, про державну підтримку кіно. Вам здається, що це не настільки важливий закон, щоб займатися ним у такий поворотний для України історичний момент? Вам просто здається. У сучасному світі гібридних воєн і політичних телешоу контент – це ті самі «Джавеліни», які влучають точно в свої цілі задовго до того, як починає говорити справжня зброя.