Галина Петренко: «Медіаграмотність важлива, інакше тебе надурять»
Про дезінформацію, пов’язану з темою пандемії, критичне мислення та безглузді фейки директорка ГО “Детектор медіа” Галина Петренко розповіла в подкасті Disinfo in Ukraine.
Розкажіть, які маніпуляція і фейки про коронавірус і вакцинацію трапляються найчастіше в українському медіапросторі?
Найчастішою темою є вакцинація, і їй присвячені останні півтора місяці медійних маніпуляцій. Особливо активними були у цій темі три канали Медведчука. У вечір, коли їх вимикали, на одному з каналів був гість, який розповсюджував фейки про вакцинацію. Зокрема говорив що США змушують Україну не купувати російську вакцину, мовляв, Україна і хотіла би цю вакцину закупити, але їй забороняють. Тому ці три канали справді дуже сильно качали тему і багато уваги приділяли темі «Супутника». Зараз про це говорять менше, але подбіна інормація є на «Інтері», кнаалі «НАШ», «Першому незалежному». В ефірі останнього можна багато почути, зокрема відверті фейки про те, як людина померла від вакцинації на Чернігівщині, і про смерть двох українських військових після вакцинації. Там було багато розкачування і про Covishield, що це не вакцина, не приймається у інших країнах, що представники влади вакцинувались не нею, а умовним плацебо.
Чи є хтось інший з медіа, хто досі «має сміливість» писати, що «коронавірус – це вигадка»?
На початку березня ми фіксували, що «НАШ» чи «Перший незалежний» транслювали в ефірі, що це просто перебільшена небезпека, штучно розпіарено і нема стільки померлих. Але канали кажуть, що це прямий ефір і просто гість сказав. Однак ми ж розуміємо, що гостя при таких висловлюваннях не зупиняють, ведучі не апелюють до його слів і не дають змогу на них відповісти, зрештою, гостя запрошують в студію знову і знову, отже, це така політика каналу.
Як звичайним людям, не експертам, розпізнавати фейки у ЗМІ?
Це проблема, де немає простого рішення. Ми звикли уявляти старше покоління, яке вірить телебаченню і в тому, мовляв, проблема. Але дослідження свідчать, що довіра до медіа вдвічі менша, ніж медіаспоживання. Тобто люди дивляться, але не вірять. Низька також і довіра до влади. Але, якщо говорити про тему вакцинації, то громадянам варто усвідомити, що немає достовірнішої інформації, ніж та, яку дають офіційні органи влади, ВООЗ, авторитетні медичні видання. Помилки бувають, але точно не всесвітня змова.
Треба точно змінювати ставлення щодо медійної грамотності. На жаль, медіаграмотність така ж важлива, як грамотність фінансова чи дорожнього руху. Якщо ти не хочеш напружуватись і запам’ятати, на яке світло переходити дорогу, – тебе зіб’є машина. Якщо не хочеш напружуватись і перевіряти джерела інформації – тебе надурять.