Галина Петренко: “Повернення заблокованих каналів в інформаційний простір може зайняти роки”
Про причини блокування каналів Zik, Newsone та 112-Україна та перспективи відновлення їхнього мовлення директорка ГО “Детектор медіа” Галина Петренко розмовляла в ефірі Суспільної студії на каналі UA:Перший.
Ольга Сніцарчук: Чи було блокування каналів Zik, Newsone та 112-Україна зазіханням на свободу слова?
Галина Петренко: Я не вбачаю у цьому рішенні зазіхань на свободу слова, розглядаю цей крок як захист інформаційної безпеки нашої держави. Ми у “Детекторі медіа” постійно моніторимо контент українських телеканалів, і спостерігаємо, як ці канали цілеспрямовано заперечували анексію Криму, говорили, що Україна почала війну і може її завершити. Думаю, цього досить, щоб перестати терпіти їхню присутність в українському медіапросторі
Ольга Сніцарчук: Чи можете навести конкретний приклад однієї з програм на цих каналах, яка вас особисто вразила чи зачепила?
Галина Петренко: Ось, зокрема, пригадую програму-марафон “Тхне Соросом”, де лунало дуже багато антизахідних меседжів, в тому числі про те, що Україна знаходиться під зовнішнім управлінням,і тут є агенти впливу, які намагаються впливати на внутрішню політику.
Ольга Сніцарчук: Чому це рішення було ухвалене саме зараз і чи не стало воно запізнілим?
Галина Петренко: Для мене це рішення також було несподіваним і важко зрозуміти, чому так сталось. Однією з причин, можливо, була зміна керівництва США. Існує думка, що можливі подальші санкції з боку США до певної частини представників ОПЗЖ. Зокрема, якщо уряд США помітить, що на заблокованих каналах давав свої прес-конференції Деркач, або помітять спроби втручання у вибори в США, то можуть здійснити і кроки для блокування цього контенту на Youtube.
Ольга Сніцарчук: Чи припускаєте, що за деякий час ці канали можуть повернутися в український інформаційний простір?
Галина Петренко: Не припускаю в найближчому часі. Навіть якщо вони будуть оскаржувати ці рішення в судах, в тому числі і Європейському суді з прав людини, то це реально може зайняти роки. За цей час піде частина команди, вони втратять частину аудиторії, зростуть нові медійні команди, що, власне, відбувається вже зараз.