Галина Петренко: “Українські медійні компанії стривожені успіхом Netflix. Це їх конкурент”
Про ризики та інновації нового законопроекту про медіа, концепцію якого представили на засіданні парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, а потім й у відповідному міністерстві, у розмові з журналісткою видання “Лівий берег” говорила директорка ГО “Детектор медіа” Галина Петренко.
Основні тези Галини Петренко:
Новий законопроект дуже сучасний і актуальний, бо інкорпорує низку застарілих законів, враховує реалії сьогоднішнього дня, що медіа – це не тільки те, на що ти видаєш ліцензію і що мовить в ефірі, що медіа – це і соцмережі, і YouTube, і Netflix.
У випадку з дезінформацією сама журналістська спільнота буде вирішувати, кого покарати. Згідно з концепцією законопроекту про медіа, співрегулювання – це концепція, коли медіа разом із співрегулятором вирішують багато питань, які є простішими, аніж видача ліцензій, але є дуже важливими, наприклад, захист дітей від шкідливого контенту.
Українські компанії стривожені успіхом Netflix і змушені конкурувати за глядача. Це класичний протекціонізм, тому що великі медійні групи бояться такого сильного конкурента, бо вони бачать динаміку, з якою Netflix нарощує українську аудиторію. Вона реально фантастична. По-друге, Netflix погано локалізований для України й існує ймовірність, що можуть створити аналог російської платформи, яка може бути більш затребувана українцями. Тоді буде новий виклик – що робити.
Ув’язнення як покарання за дезінформацію може бути використана для впливу на журналістів. Ідея кримінальної відповідальності у мене викликає відторгнення. Як професійний журналіст, у якого є досвід конфліктів з фігурантами матеріалів чи з владою, я розумію, що конструкт, у якому у разі чогось мені може загрожувати дуже серйозне покарання як термін ув’язнення, це мене жахає. У наших умовах є дуже великі ризики помилки і несправедливого покарання.