«Кожне серйозне медіа має просувати критичне мислення і спонукати людей думати» – Вадим Міський
Пропагувати медіаграмотність треба уже серед дорослих, а не лиш дітям в школах, і, бажано, через розважальний контент.
Це програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський говорив під час тематичного обговорення «Медіаграмотність та медіа», яке ініціював Національний проєкт з медіаграмотності Фільтр в рамках GlobalMILWeek.
«Минули вже часи, коли окремі медіа мали би просувати медіаграмотність. Зараз цим має займатись кожне серйозне незалежне медіа: просувати критичне мислення і спонукати людей думати», – каже Вадим Міський.
Він зауважує, що завдяки багаторічній роботі спеціалізованого підсайту Детектора медіа – MediaSapiens, що присвячений темі медіаграмотності, можна прослідкувати, як трансформувалась дискусія від необхідності запроваджувати основи медіаграмотності в школах – до медіаграмотності дорослих. «Необхідність медіаграмотності дорослих ми бачимо на прикладі теми вакцинації. Що вплинуло на вибір цих людей, які так бояться вакцинації?», – каже експерт.
Вадим Міський наголошує на силі впливу розважального контенту на вибір та погляди людей. «У 2018 році ми проводили низку глибинних інтерв’ю, аби з’ясувати, що впливає на рішення людей, які там проживають. Серед «авторитетів» для людей були Дмитро Комаров (програма про подорожі), Євген Коморовський, і безліч представників розважальних проектів. Через рік ми побачили, наскільки сильно розважальний контент впливає на вибір людей, в тому числі електоральний. Президентом стала «людина з телевізора», але не з новин, а з розважального проекту».
Експерт каже, що тоді й «Детектор медіа» розпочав «перепаковувати» результати досліджень та меседжі про медіаграмотність у розважальний контент – ютуб- шоу «Ньюспалм» та Тік-Ток проект «Lomakina Yesterday». «Ведучий «Ньюспалму» Юрко Космина не каже про стандарти журналістики і їх порушення, а жартує, аудиторія сміється і заодно вчиться розрізняти, що добре, а що погано в медійних матеріалах. Ангеліна Ломакіна просуває критичне мислення через танець у Тік-Току – і це та ще задачка, хоча успіхи є», – каже Вадим Міський.