Ксенія Ілюк: «Не впадайте в недовіру до всього. Бо по ту сторону нас чекають конспірологічні теорії».
Про портрет медіаспоживання мешканця Запорізької області і на що зважати при усвідомленому медіаспоживанні розмовляла програмна менеджерка та аналітикиня ГО «Детектор медіа» Ксенія Ілюк в ефірі «Радіо на дотик».
Дослілдження «Детектора медіа» «По той бік екрана: аналіз медіаспоживання» показало, що на восьмому році війни з Російською Федерацією 20% респондентів у Запорізькій області довіряють російським засобам масової інформації, а 49,5 % респондентів вважають Євромайдан боротьбою за владу за підтримки західних спецслужб.
Аналітикиня «Детектора медіа» Ксенія Ілюк каже, що дослідження з ідентичними питаннями ДМ проводить з 2015 року, тож вже можна спостерігати певну динаміку і тренди у зміні як споживання медіаконтенту, так і у трактуванні суспільно-політичних подій і сприйнятливості до наративів. «На жаль, зростає кількість тих, хто «не визначився». Та сама кількість людей раніше вважали Євромайдан – Революцією Гідності, демократичний вибором людей тощо. Зараз ці люди сумніваються. Для мене, як аналітика, це один з найтривожніших трендів. Бо, умовно, це свідчить, що люди переходять на «темну сторону» російської версії подій, що відбуваються», – каже Ксенія Ілюк.
За словами аналітикині, проросійська дезінформація в Україні вже доволі передбачувана, «б’ють» по тих самих темах. Однак постійне повторювання тих само наративів, хоч іноді й доведене до абсурду, але дозволяє якісь частині людей закріпити це в головах.
Ксенія Ілюк каже: протистояти пропаганді та дезінформації може кожен. «Основна порада – залишатись адекватною людиною і вірити в адекватність, критично сприймати дійсність навколо і не впадати в недовіру до всіх і кожного. Бо по ту сторону нас чекають конспірологічні теорії. Тобто варто читати чи слухати матеріали і ставити собі питання «Чому?» Чому я прочитав цей матеріал і мені емоційно дуже дискомфортно або, навпаки, все надто позитивно? Відповіді почнуть приходити. Я розумію, що банально нема часу перевіряти всі матеріали, тому на певному етапі достатньо ставити собі оці «чому»-запитання. Це перший щит людини до інформаційних атак. А як біду лиш нагода – варто більше читати про все на світі, бо так усуваються прогалини в знаннях і розумінні світу, які намагаються заповнити своїми даними дезінформатори», – додає Ксенія Ілюк.