Ксенія Ілюк: “Росія веде величезні дезінформаційні кампанії в Африці та Латинській Америці”
Про те, чи варто довіряти анонімним телеграм-каналам та де успішно веде дезінформаційні кампанії росія, аналітикиня “Детектора медіа” Ксенія Ілюк розповіла в ефірі 5 каналу.
Через які канали поширюється найбільше дезінформації?
Найбільше дезінформації в соцмережах. І не просто у всіх, а у Телеграмі та Вайбері. Я говорю про анонімні Телеграм-канали і чати. А потім і у Вайбері з’явилися подібні. Найбільша проблема в тому, що вони повністю анонімні, і повної довіри до них бути не може. Ці канали є джерелом вкидів російської пропаганди.
Чи є шляхи технічно та юридично припинити поширення дезінформації в телеграм-каналах?
Це складне питання, бо в Телеграмі дуже розмита політика модерації контенту. І навіть та політика, яка є, на ділі демонструє, що він ніяк не редагує і не модерує контент. Наприклад, Телеграм забороняє поширювати порно, але на ділі там є багато такого контенту. Але ми маємо продовжувати цей діалог з Телеграмом, бо цей месенджер у світі стає все популярнішим.
Тож наразі відслідковувати тенденції та вкиди ми можемо, і регулярно робимо це в “Детекторі медіа”. Але заборона – дуже складне питання, яке лежить власне в інженерній будові месенджерів .
Як визначити, кому не довіряти і на що звертати увагу в телеграм-каналах?
Перше, на що варто звернути увагу, це сам факт анонімності. Якщо телеграм-канал анонімний, то, найімовірніше, деструктивний. Найкраще читати ті, де знаєте,
те хто їх веде. Можна подивитись також, чи канал верифікований. Синя галочка біля назви каналу – означає, що він верифікований.
Другий маркер – контент. Бачите фразочки типу “в в нас є інсайд”, “поговорюють”, “нам розповіли”, всілякі подібні формулювання, як наче дружнє спілування з читачем – отже, це маніпулятивна техніка, яку використовують телеграм-канали, які зокрема напряму адмініструються з росії. Вони начебто пропонують інформацію, яку українці “не можуть знайти в інших джерелах” і таким чином намагаються підсадити їх на гачок дезінформації.
З яких джерел отримують інформацію українці на тимчасово окупованих територіях?
Інформації про ці території в нас дуже мало. Адже росія передусім намагається ці території ізолювати, в тому числі інформаційно: банально вимкнути інтернет, збити телевежі, відключити від українського сигналу. Нам варто цього боятись і продовжувати, попри все, тягти туди інтернет, мовлення “Українського радіо” тощо. Бо якщо люди будуть в інформаційній ізоляції і єдиною опцією, яку залишать росіяни, буде російська пропагандистська машина (анонімні телеграм-канали, телебачення чи онлайн-сайти), то складніше нам буде доносити правду до людей, які там перебувають.
Наскільки небезпечною є інформація, яку російська пропаганда роздає на весь світ і чи вірить цьому світ?
Передусім російська пропагандистська машина неймовірно велика. Зараз є величезні дезінформаційні кампанії в Африці, Латинській Америці. Росія постійно системно вкладає ресурси для поширенння дезінформації по всьому світу. Причому робить це доволі успішно. Україна має стійкі позиції інформаційні позиції в країнах Європи і голосно звучить. Але при цьому в іншій частині світі, на глобальному півдні, кількість дезінформації просто вражає.