Ксенія Ілюк: “Якщо у світових медіа і є згадка про Україну, то це фонова інформація”
7 липня в Українському кризовому медіа-центрі відбулася пресконференція на тему «Війна в Україні у західних ЗМІ: чому ця тема відійшла на другий план та як її повернути на провідне місце». До дискусії долучились також і представники “Детектора медіа” – Отар Довженко та Ксенія Ілюк.
Ксенія Ілюк, керівниця центру досліджень ГО «Детектор медіа», поділилася результатами моніторингу світових медіа та висвітлення війни.
«Кількість уваги до України спадає, це не новина. Найгірше – не кількісне спадання, а якісне. Навіть якщо у матеріалах є згадки про Україну, вони часто виступають як фонова інформація. На першому місці – економічна криза, проблеми з постачанням газу, продовольчі виклики, і лише десь вкінці є пояснення-примітка: це все відбувається на фоні війни в Україні», – зазначила Ксенія Ілюк.
Приміром, у Німеччині новину про статус кандидата до ЄС більшість медіа висвітлили з поправкою «але»: «але» це малоймовірно, «але» це займе дуже багато часу тощо. Це кидає певну тінь на Україну. До того ж, у перші місяці війни траплялося багато дотичних матеріалів про Україну – культуру, історію, якісь цікаві факти, зараз таких матеріалів дуже мало.
Отар Довженко, головний редактор групи видань ГО «Детектор медіа», погодився, що втома від певної теми – природня річ і нагадав, що так само було із коронавірусом: спершу пандемія була у центрі уваги медіа, пізніше аудиторія та ЗМІ охолонули до цієї проблеми.
«Часто спілкування виборців із західними політиками має більше впливу, ніж спілкування безпосередньо із політиками. Так само це працює із медіа. Наша війна триватиме довго, тому важливо перейти до проактивної позиції – не зникати із простору і передавати меседжі, які би перебивали дезінформацію. Матеріали про Україну мають стосуватися Заходу, конкретної країни чи проблеми», – підкреслив Отар Довженко.
Дискусію повністю можна переглянути у відеотрансляції: