Ксенофобія щодо мешканців тимчасово окупованих територій та ВПО. “Детектор медіа” пояснив загрози таких тенденцій
10 листопада 2023 року в рамках щорічної конференції «Донбас медіа форум» Детектор Медіа провів обговорення про те, як російська пропаганда вепонізує проблематику жителів окупованих, деокупованих і прифронтових регіонів України.
Очільниця Центру досліджень «Детектора медіа» Галина Петренко та її заступниця Леся Бідочко презентували дослідження дезінформації про вразливі групи українців і представили результати аналітичного зрізу, проведене Центром досліджень. Вони розповіли про особливості ксенофобії щодо жителів тимчасово окупованих і деокупованих територій у сучасному українському суспільстві, які загрози вона несе.
Під час обговорення йшлося про те, Кремль хоче, щоб населення окупованих нею частин України було максимально прихильними до Росії та місцевих ватажків. Окупанти користуються вразливим психологічним становищем українців, встановлюють авторитарні правила, забороняють доступ до медіа, карають за нелояльність.
«Просуваючи маніпулятивні меседжі, пропагандисти запевняють, начебто Україна каратиме всіх жителів деокупованих територій, навіть якщо ті не були колаборантами. Цим агітпроп намагається нав’язати хибне враження, що на українців із деокупованих територій ніхто не чекає, а український контрнаступ небезпечний для жителів тимчасово окупованих територій», – зазначила Леся Бідочко.
Пропагандисти спекулюють на темі деокупованих територій — мовляв, після звільнення рівень життя там різко впав, а правоохоронці масово переслідують «невинних». Паралельно з цим агітпроп поширює меседжі про переваги співпраці з окупаційною владою та про те, що, мовляв, під владою Росії живеться набагато краще. Мовляв, і паспорт російський без проблем видадуть, і не мобілізують, і соціальну допомогу нададуть, а зруйновану інфраструктуру негайно відновлять.
В рамках цієї панелі Марина Нестерова, старша аналітикиня InMind, представила детальний аналіз результатів фокус-груп та інтерв’ю із окремими категоріями – ВПО, переміщеними особами за кордоном, сільськими мешканцями, військовослужбовцями, особами, що проживають на тимчасово окупованих територіях та/або територіях бойових дій.
Доповідачки наголосили, що для того, щоб українці по обидва боки лінії фронту мали вичерпну, несуперечливу та не затьмарену ідеологією та пропагандою інформацію про людей з іншого боку й не бачили в людях, які жили чи не жили в окупації, ворогів.