Леся Бідочко: “Росія не вперше застосовує пропаганду про поділ українців на сорти”
«Я постраждав найбільше від війни», — каже Маріуполь. «Ні, я», — відповідає Бахмут. «Посуньтеся», — каже Львів. Відео з подібним контентом останніми тижнями заполонили TikTok. Аналітикиня “Детектора медіа” Леся Бідочко у коментарі виданню “Східний Варіант” пояснює, чому це свідома маніпуляція українцями та дає рекомендації, як не потрапити під такий вплив.
Заступниця директорки Центру досліджень «Детектор медіа», аналітикиня Леся Бідочко пояснює, що така маніпуляція не є новою.
Як мінімум, вона використовувалася в президентській кампанії Віктора Януковича у 2004 році.
«В основі цієї пропаганди є поділ українців на сорти. Якщо пам’ятаєте, була така карта, де західні області — це перший сорт, центральні — другий, і східні — третій. Спекулювання на цій темі існує вже давно. Пропагандисти намагаються загострювати увагу на тих відмінностях, що в нас є, і змушують українців шукати ворогів всередині суспільства», — пояснює Леся Бідочко.
Такі маніпуляції давлять на емоції людини, викликають гнів, через що й з’являється відчуття ненависті. Експертка каже, що люди охочіше діляться негативними новинами чи скандалами, ніж позитивними історіями. Тому в жодному разі не можна вестися на подібні відеоролики та необхідно зберігати критичне мислення.
Аби не потрапити на гачок таких маніпуляцій, варто памятати кілька аспектів щодо споживання інформації:
📌 Перевіряти акаунти, які публікують дискредитуючі та образливі відео. Якщо на сторінці користувача немає жодних даних про людину, а всі відео складаються з образ — це спеціально створена сторінка, щоб сварити між собою українців.
📌 Не вестися на гучні заголовки в новинах чи відео. Деколи вони спеціально кричущі та маніпулятивні задля привернення уваги. Завжди дізнаватися сутність новини.
📌 Перевіряти джерела, на які посилається автор чи авторка. Джерела повинні бути перевіреними та офіційними.
📌 Берегтися власної упередженості. Леся Бідочко нагадує, що найчастіше ми поширюємо ті публікації, які співпадають із нашими поглядами. Рекомендовано двічі обдумувати маніпулятивні вислови, щоб уберегти себе від впливу.