Леся Бідочко стала спікеркою семінару про викриття російської дезінформації у Лондоні

Семінар «Викриття російської інформаційної війни в Україні» відбувся 11 грудня 2023 року в Королівському коледжі Лондона. Старша викладачка кафедри безпеки та розвитку Королівського коледжу Лондона д-р Домітілла Саргамозо приймала у гостях двох українських дослідниць російського інформаційного впливу в Україні.

Олександра Цехановська та Леся Бідочко мали змогу розповісти про результати досілдень, над якими вони працювали ф які стосувались ключових наративів російської пропаганди, спрямованої на окуповані території України, мережі, залучені до російського шкідливого інформаційного впливу, та ролі інформаційних операцій на попередніх і поточних етапах російського вторгнення в Україну.

Російська влада розглядала та розглядає телебачення як один з головних фронтів інформаційної війни, не один рік Кремль вливав кошти у проросійські пропагандиські телеканали. Леся Бідочко розповіла про хроніку блокування та закриття пропагандистських медіаресурсів і соцмереж в Україні у відповідь на збройну агресію Росії. «На самому початку анексії Криму та війни на Сході України російські окупанти поспішали відключити загальноукраїнські та частково місцеві телеканали. Інформаційна війна переплеталася з війною класичною: так, знаменитим епізодом АТО в 2014 році стали бої біля Словянська (Донецька обл.) за котроль над горою Карачун, на якій розташована телевежа. Коли гору брали під контроль російські солдати, то мешканці Словянська та сусідніх населених пунктів мали змогу дивитися по телебаченню лише російську пропаганду, коли Карачун відбивали українські військові – цивільне населення району знову споживало контент українських каналів», – зазначила вона.

Доповідачка зауважила, що якщо до 2014 року російська пропаганда в Україні йшла безпосередньо з російського телебачення, то після 2014 року ворожі меседжі головно поширювали проросійські політичні актори та медіадіячі, діяльність яких поступово ставала підсанкційною РНБО. Після повномасштабного вторгнення шляхів прямого проникнення в українське медіа-середовище не було, тому російський агітпроп використовує більш витончені способи. Він намагається скористати з уразливості, нестабільності та розколів, які існують в українському суспільстві, і визискує на колективних страхах та сумнівах українців.

У березні 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії британський регуляторний орган Ofcom заблокував підтримуваний Росією телеканал Russia Today, мотивуючи це неспроможністю неупереджено висвітлювати війну проти України. На момент закриття його аудиторія була досить скромною, однак доля цього каналу, що повторює російську державну пропаганду, викликала дискусії в британському суспільстві, чи є заборона ефективним засобом, щоб завадити Кремлю просувати свій порядок денний у британському суспільстві. Це рішення було досить незвичайним для британської аудиторії, оскільки зазвичай подібні процеси суди вирішують роками. Парадоксально, що крок, який міг здаватися нетиповим, дуже радикальним як для демократичного суспільства, насправді сприяє розвитку свободи слова, одній із засад демократії.

“Я в захваті від обговорення російської інформаційної війни в Королівському коледжі Лондона. Я поділилась під час цієї розмови інсайтами про те, як Росія маніпулює війною та уявленнями про мир, жонглює антифашистським консенсусом та просуває наратив про начебто “перетворення України на хунту”. Пройшла жвавава та плідна дискусія. Надзвичайно вдячна всім, хто долучився до цієї події”, – прокоментувала Леся Бідочко.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *