Леся Бідочко та Галина Петренко розповіли у Лондоні про російську пропаганду на ТОТ
13 грудня 2023 року очільниця Центру досліджень «Детектора медіа» Галина Петренко та її заступниця Леся Бідочко взяли участь у дискусії на тему «Російська пропаганда на тимчасово окупованих територіях». Подія була проведена у Лондоні за сприяння BBC Media Action.
Спікерки розпочали дискусію із обговорення труднощів, з якими стикаються українці на тимчасово окупованих територіях, коли намагаються отримати дотримати доступ до неупередженої інформації. Росія намагається створити альтернативний медіа-простір на тимчасово окупованих територіях, тому блокує доступ до інформації з міжнародних та українських джерел, до міжнародних соцмереж, а також активно залучає мешканців ТОТ послуговуватися лише російськими медіаресурсами.
Експертки окреслили дві ключові стратегії медійної кооптації українських регіонів. Першу стратегію можна умовно окреслити як «кримську модель», коли у публічній комунікації окупаційна влада заявляла, що півострів завжди був частиною Росії. Інша стратегія – «модель Донбасу» – коли регіон позиціонувався як щось окреме від України, але не як частина Росії водночас, як псевдосамостійне утворення зі справедливими сепаратистськими амбіціями. «Кримська модель» була імплементована у 2022 році щодо новоокупованих територій.
Доповідачки також розкрили особливості медійного висвітлення кримсько-татарської тематики в пропагандистських медіа. Зокрема, щоб ідеологічно виправдати детатаризацію та русифікацію півострова, пропагандистські рупори вдаються до зневажливого зображення кримських татар. Агітпроп накладає стереотипи та кліше царських, радянських та неоімперських звинувачень на нові, спровоковані війною, що триває. Соцмережі сприяють створенню іміджу кримських татар як політичних екстремістів, релігійних фундаменталістів і союзників «київської хунти».
Оскільки Росія блокує українські медійні ресурси та офіційні джерела інформації на ТОТ, в української влади не так вже й багато точок входу в інформаційний простір окупованих регіонів, тож Київ стикається з неабиякими викликами, впроваджуючи стратегію когнітивної деокупації регіонів. Російська пропаганда не терпить конкурентних умов, тому Кремль позбавляє населення доступу до незалежних джерел інформації.