Медіа мають протистояти популізму та доносити експертний порядок денний до політиків та громадян, – Наталія Лигачова
А також деолігархізація ЗМІ, діалог нової влади з громадянським суспільством та червоні прапорці для неї щодо незалежності регулятора та суспільного мовника, – такими бачить пріоритети в медійній сфері Наталія Лигачова
Про це голова ГО «Детектор медіа» та шеф-редакторка сайту «Детектор медіа» сказала на форумі Реанімаційного пакету реформ «Відповідальність, довіра, інклюзивність. Бачення реформ завтрашнього дня. Пропозиції громадянського суспільства». Форум відбувся 23 травня в Києві.
Передусім Наталія Лигачова звернула увагу на комунікацію реформ, які проводилися протягом 2014-2019 років. На думку Лигачової, вона була, на жаль, проваленою громадськими організаціями передусім щодо суспільства, бо ж з владою, зокрема в аспекті законотворчості, експертам вдавалось досить плідно співпрацювати, особливо в перші два роки після Революції гідності.
«Комунікація реформ була провалена також владою, бо всі реформи нею використовувались лише для власного піару. Іноді доходило до абсурду. Наприклад, в Закарпатській області реформа децентралізації цілком заблокована Геннадієм Москалем, але на одному з каналів виходив піарний сюжет, де розхвалювались успіхи децентралізації в цій області. На противагу тотальному піару деяких політиків на реформах, в інших медіа вібувалася їхня жорстка незбалансована дискредитація – знову таки, заради просування політичних інтересів власників цих ЗМІ. Іноді, на жаль, дискредитація відбувалася й руками незалежних журналістів. А от конструктивної критики і збалансованого висвітлення було мало», – каже Наталія Лигачова.
Наслідком поганої комунікації стало те, що суспільство оцінювало стан справ і поступ реформ в країні гірше, ніж він є насправді. Й цьому сприяли саме медіа. Адже саме медіа є головним інструментом діалогу між політиками та громадянами, але, на жаль, вони цієї функції не виконали. Перш за все- через олігархічну природу власності на медіа в Україні.
Тож, на думку Лигачової, громадянське суспільство має підхопити передвиборчі обіцянки президента Зеленського щодо необхідності деолігархізації ЗМІ. «Теперішній президент Зеленський обіцяв її, тож давайте вимагати виконання обіцянок. Ми маємо запровадити законодавчі зміни, які б унеможливили існування ЗМІ, які протягом багатьох років, десятків років, не приносять прибутку», – каже медіаекспертка. Також треба нарешті зайнятися законопроектом щодо прозорості фінансування ЗМІ.
Важливим питанням експертка вважає також необхідність присутності експертів з громадянського суспільства, які мають високий рівень фаховості, на популярних ток-шоу.
«Експертів громадянського суспільства не запрошують і не запросять на популярні ток-шоу. Там «експертами» з усіх питань виступають… Пальчевський, Юрій Молчанов, Червоненко, Шуфрич тощо. Чому вони постійно там? Чи є вони експертами? Рішень цьому є два – створення якісного ток-шоу на Суспільному і діалог з власниками ЗМІ щодо запрошення експертів з громадського сектору на телеефіри. Суспільне показало на прикладі дебатів, що може організовувати якісну експертну дискусію. Ми стільки вклали в Суспільне, тож давайте створювати там ток-шоу, робити їх промоцію та конструктивно інформувати суспільство про ситуацію в країні. А з тим же Віктором Пінчуком, наприклад, варто й представникам західним організацій, й представникам українських ГО провести перемовини, щоб на ефіри ток-шоу на його каналі приходили справжні фахівці в різних галузях».
На думку експертки, маємо зараз розвивати проекти – зокрема й за підтримки донорів – які б пропонували незаангажований аналіз перебігу реформ, конструктивну критику дій старої та нової влади.
Також маємо ставити питання перед новою владою щодо необхідності її комунікації з громадянським суспільством. На жаль, за словами пані Лигачової, поки що команда Володимира Зеленського не йде на діалог з Реанімаційним пакетом реформ, не прийшли представники нового президента й на цій Форум. Маємо публічно звернутися до президента з закликом розпочати діалог з тими, хто був головним рушієм реформ в країні – представниками авторитетних в Україні та світі громадських організацій.
Наталія Лигачова акцентувала увагу на необхідності визначення громадянським суспільством й «червоних прапорців» для нової влади.
«Ми маємо ставити новій владі такі ж гострі запитання, що і старій владі. Ніяких подвійних стандартів. Вимагати відповідей, адже досі ще жоден представник команди Зеленського не долучався до наших заходів і не розмовляв з нами. Маємо поставити червоні прапорці щодо незалежності регулятора у сфері телебачення та радіомовлення. Маємо прицільно дивитись за суспільним мовником. Я категорично за те, щоб нова влада не могла змінювати волюнтариським шляхом Наглядову раду НСТУ, змінювати законодавство щодо суспільного мовника, бо є ризик захоплення суспільного мовника в інтересах влади. Хоча, дуже сподіваюсь, що цього не станеться», – каже Наталія Лигачова.
Протистояти популізму та забезпечити комунікацію експертів, громадянського суспільства з політиками та широким загалом – ось головні завдання медіа на сьгодні, – підсумувала Наталія Лигачова.