Медійні організації закликали до правосуддя за злочини проти журналістів
«Заява до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів
Ми, представники українських та міжнародних медійних організацій, у Міжнародний день боротьби з безкарністю, звертаємося до української влади з закликом забезпечити вільне й безпечне середовище для журналістської діяльності, та гарантувати здійснення правосуддя за злочини проти журналістів.
За 10 місяців 2015 року, за даними МВС, було скеровано до суду 7 справ за 171-ю статтею ККУ (перешкоджання), 1 справу за статтею 345-1 ККУ (погроза або насильство щодо журналіста). Крім того, за даними ГПУ, у 2015 році було скеровано до суду 3 справи, що стосувалися побиття журналістів під час Революції Гідності.
Для порівняння, у 2014 році тільки 6 справ за 171-ю статтею було скеровано до суду, у 2013 – пять справ.
Медіа-організації вітають початок процесу боротьби з безкарністю, оскільки вона є однією з основних проблем медіасфери, і висловлюють готовність працювати в рамках робочих груп з владою, щоб покращити стан розслідувань.
Однак нагадуємо, досі лишаються непокараними нападники на журналістів під час Революції Гідності, коли постраждало близько 300 наших колег. Лише частково вдалося добитися правосуддя у справі Гонгадзе – замовники злочину лишаються непокараними.
Ми звертаємося до влади з вимогою дотримуватися міжнародних зобов’язань щодо свободи слова, і системно вживати заходів, щоб гарантувати здійснення правосуддя за злочини проти журналістів.
Ми закликаємо МВС провести заходи з метою підвищення кваліфікації робітників нової поліції у взаємодії з журналістами, фотографами та операторами.
Ми закликаємо Генпрокуратуру провести заходи з підвищення ефективності слідчих органів прокуратури в аспекті розслідувань злочинів, вчинених щодо журналістів.
Крім того, ми звертаємося до постраждалих журналістів, операторів, фотографів і закликаємо обов’язково подавати заяви до правоохоронних органів у випадку перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, оскільки це полегшить процес здійснення правосуддя.
Звертаємо увагу, що безкарність також є однією з ключових ознак недемократичних режимів, де людей обдурюють пропагандою, і де владі не ставлять жорстких запитань. Тому влада демократичної і проєвропейської країни має системно демонструвати, що вона спроможна гарантувати безпеку журналістів, право громадян на інформацію, і підтримувати свободу слова не на словах, а на ділі.
ГО «Інститут масової інформації»
ГО «Телекритика»
ГО «Центр UA»
Національна спілка журналістів України
Незалежна медіа-профспілка України
Міжнародна федерація журналістів
Міжнародна організація «Репортери без кордонів»
Нагадаємо, що 23 листопада Генеральна прокуратура України відзвітувала про розслідування злочинів, пов’язаних з перешкоджанням законній професійній діяльності співробітників ЗМІ. За даними ГПУ, за результатами розслідування кримінальних проваджень про перешкоджання роботі журналістів цьогоріч у 16 провадженнях повідомлено про підозру 18 особам. Ще у 9 провадженнях правоохоронцями встановлені особи, які вчинили злочини, однак у зв’язку з ухиленням підозрюваних від слідства триває їх розшук. Крім того ГПУ направила до суду 8 проваджень про перешкоджання журналістам.
Також 23 листопада в Адміністрації Президента відбулася нарада з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова в Україні, на якій представники Міністерства внутрішніх справ і Генеральної прокуратури України прозвітували про стан розслідування кримінальних проваджень, відкритих щодо злочинів, скоєних проти журналістів.