Наталія Лигачова: “Під час війни ми бачимо збереження свободи слова, хоча і в дещо звуженому форматі”
Яким чином вплинуло на свободу слова та свободу вираження поглядів в Україні повномасштабне вторгнення російських військ та введення воєнного стану? На це питання журналістів Укрінформу з нагоди дня свободи преси відповіла голова ГО “Детектор медіа” Наталія Лигачова.
Повномасштабне вторгнення Росії та воєнний стан в Україні призвели до гібридної ситуації у сфері свободи слова. З одного боку, відбулася певна монополізація телеефіру державою через створення національного телемарафону “Єдині новини”, куди увійшли як суспільний мовник, так і всі олігархічні комерційні телеканали, а також державний канал “Рада”. Безумовно, редакційна політика національного телемарафону контролюється та координується державою, владою. Паралельне вимкнення з цифрового ефіру опозиційних каналів “Прямий”, 5-ий, “Еспресо” призвело до звуження можливості аудиторії отримувати плюралістичну інформацію, хоча ці телеканали продовжують мовити через супутник та інші платформи доступу.
Водночас, не відбулося націоналізації жодного медіа в Україні, що дозволяє закон про воєнний стан. Протягом широкомасштабної війни був прийнятий Закон про медіа, практично, всупереч логіці війни, а перш за все для виконання вимог для вступу України в Європейський Союз. І законопроект протягом 2022-го року був суттєво лібералізований у порівнянні з тієї версією, яка просувалася владою до 24 лютого 2022 року. Зокрема, що стосується регулювання діяльності онлайн-медіа, були враховані практично всі пропозиції громадянського суспільства щодо його пом’якшення. Врешті Закон про медіа отримав схвальну оцінку Європейської комісії.
Також ми стали свідками саморегулювання медіа під час війни. На початку повномасштабної війни практично всі проукраїнські ЗМІ, включаючи опозиційні, відмовилися від критики влади. Але поступово почали повертатися до неї. Зараз ми бачимо повернення журналістів-розслідувачів до тем корупції, зловживань влади тощо. Хоча, безумовно, певне самоцензурування є – чутливих тем з погляду на те, чи не використають їх висвітлення в своїх пропагандистських цілях російські агресори. А також є контроль влади за інформацією безпосередньо з фронту. Хоча й тут відбувається постійний – іноді ефективний, іноді ні – діалог між журналістами, зокрема Медіарухом, та владою, військовими стосовно меж такого контролю.
Також держава, наразі, не регулює масштабно та не контролює соцмережі, за винятком кричущих випадків антиукраїнської та зрадницької діяльності, яка припиняється СБУ.
Таким чином, під час широкомасштабної війни в Україні ми бачимо збереження і каналів доступу, і можливостей для свободи слова та свободи вираження поглядів, хоча і в дещо звуженому форматі, – переконана голова ГО “Детектор медіа” Наталія Лигачова.