Наталія Лигачова: «Слово «окупанти» для нас — це факт. Ми не вважаємо, що це порушення стандартів»
Під час дискусії «Конфлікти: журналістика чи інформаційна війна» на #MediaCAMPFest2022 про український досвід журналістики в час війни говорила голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова.
«У нас ні на мить нічого не відключалося. Усі великі телеканали об’єдналися у телемарафон. Їх зараз шість, вони почали по черзі виходити в ефір. Але всі вони транслювали тоді і зараз транслюють єдиний телемарафон. Хоча це не афішується, але це все координується державою. У перші дні війни це було величезною подією, дуже необхідною і важливою, тому що вся аудиторія країни могла отримувати єдину інформацію. Це було моментом, що об’єднує, і для людей, і для медійників. Мешканці не мали витрачати час на перевірку інформації. Все більше людей зараз вважає, що настав час уже виходити з цього марафону», – каже Наталія Лигачова.
Експертка зазначає, що на окупованих теренах ніякого українського телебачення вже не було. Єдине, що було доступним для жителів, які опинилися в окупації, — радіо, та й то не завжди. Водночас дуже злетіла популярність соцмереж та Telegram-каналів.
«Журналістика стала набагато емоційнішою. Ми це бачимо з моніторингу того ж таки марафону. Ми, як «Детектор медіа», за це критикуємо. Але іноді ми розуміємо, що деякі оцінки неможливо стримати, глядач не зрозумів би, якби журналіст відсторонено говорив про якісь речі. Наприклад, про звірства у Бучі.
Слово «окупанти» для нас – це факт. Ми не вважаємо, що це є порушенням стандартів. Ми вважаємо помилкою, що у 2014 році західні та низка українських ЗМІ не називали «зелених чоловічків» тими, ким вони були — російськими військовими. Не завжди треба бути відстороненим, треба говорити правду. Якщо ви бачите російських військових, кажіть, що це «російські військові». Якщо це сепаратисти, то «сепаратисти». Якщо війна, то війна. Ми вважаємо порушенням стандартів, коли йдеться про «орків» і «рашистів», бо це реально емоційно забарвлені слова, які не показують реальної картини», – каже Наталія Лигачова.
MediaCampFest – це щорічний центральноазійський медійний фестиваль , який у 2022 році відбувався вчетверте. Фестиваль проводиться задля формування збалансованого медійного середовища щоб збільшувати відкритість молоді та дорослих до обміну думками та судженнями. Щороку MediaCampFest стає майданчиком для обговорень медійників щодо викликів для журналістики та медіа, а також місцем, де вручають нагороди за досягнення у галузі. Цьогоріч фестиваль проходив у змішаному онлайн\офлайн форматі 8-10 жовтня в місті Алмати. Гостею та спікеркою фестивалю стала і голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова.