Наталія Лигачова: “У телемарафоні не вистачає незалежних експертів”
Про це вона висловилась під час онлайн-пресконференції в Укрінформі на тему: “Боротьба в інформаційній та культурній царинах: що думають українці про державну мовну політику та пропаганду на тлі агресії рф».
“Є дисбаланс певний щодо експертів в національному марафоні – представлені політичні експерти, які явно, ми знаємо, співпрацюють з владою, і немає незалежних експертів”, – сказала вона.
Наталія Лигачова також зауважила, що це не означає, що у телемарафоні мають бути експерти, які співпрацюють з іншими політсилами, але необхідно, щоб звертались за коментарями до незалежних експертів: “ми цього зовсім не бачимо або бачимо зовсім мало”.
“Ми бачимо, що національний марафон зараз повністю контролюється безумовно однією політичною силою і владою. Це більш-менш нормально, але не в такому обсязі, як є зараз, у стані війни, і це буде зовсім ненормально, якщо так залишиться після війни”, – сказала вона.
Як повідомлялося, за результатами опитування Gradus Research Company, переважна більшість українців довіряють інформації спільного телемарафону «Єдині новини». Загалом про телемарафон знають 88% опитаних. Третина українців – 34% – дивляться марафон щодня, 28% – інколи, 22% – не дивляться.
Крім того, презентуючи результати дослідження, Наталія Лигачова озвучила і найпоширеніші на даний момент нові антиукраїнські наративи.
“Один із головних наративів – це те, що у Києві і в Україні неонацистський режим. Нацистський, неонацистський. А останнє, що пролунало з вуст російських можновладців, вони просувають, що Україна – це країна, яка не відбулася”, – зауважила Наталія Лигачова.
І ці тези підкріплюють тим, що незалежну Україну начебто створив Ленін, а переважна більшість українців розмовляє російською. При цьому україномовна меншість – начебто ще й усіляко утискає “русскоговорящіх”. Однак ці закиди спростовує соцдослідження фонду “Демократичні ініціативи”. У травні вони опитали 1000 респондентів із семи західних та чотирьох центральних областей України. Для порівняння використані дані опитувань за лютий та грудень 21 року та лютий 22 у тих самих регіонах.
І результати демонструють, що, на думку більшості громадян, в Україні не порушують прав ані тих, хто розмовляє українською, ані тих, хто – російською. У безпеці почуваються і ті, хто говорить мовами нацменшин. І лише майже 10-12% респондентів вважають, що права “російськомовних” чи права нацменшин порушують. Тож це дослідження доводить, що порушення мовних прав меншин, яке роздмухує російська пропаганда, є штучним.
“Те, яким чином пояснювали агресію про денацифікацію. “Необходімость денацифікації України” – те, що росіяни навіть не розуміють, що це таке”, – каже Лігачова.