Наталія Лигачова: “Вихід Ахметова з медіабізнесу пов’язаний із законом про олігархів”
Голова ГО “Детектор медіа” Наталія Лигачова прокоментувала для Суспільного, що означає заява Ахметова про вихід з медіа.
Ахметов і його медіагрупа була категорично проти закону про олігархів, у них навіть була телепрограма, яка була присвячена цьому законопроєкту, нагадує Наталія Лигачова.
“Безперечно, це (вихід з медіабізнесу — ред.) пов’язано із законом про олігархів… Тобто це позиція “ось ви так зробили (держава), ось вам відповідь””, — каже Лигачова у коментарі Суспільному.
Вона додає, що повномасштабна війна принесла великі збитки підприємствам Ахметова, що також могло вплинути на рішення щодо збиткових медіа:
“Метінвест” і ДТЕК (компанії Ахметова — ред.) дуже багато втратили й відбудувати це, навіть, якщо будуть деокуповані території, на багатьох яких розташовані підприємства Ахметова, буде дуже складно. Треба буде починати з нуля і, я думаю, медіабізнес Ахметова був завжди неприбутковим. Зараз це вже, мабуть, виливається в такі речі, що власне і захищати немає чого. Ми знаємо, що для олігархів медіабізнес завжди був доповненням до їх основного бізнесу: для захисту, для просування своїх інтересів. А зараз основний бізнес дуже потерпає від війни, тому я думаю, що тут декілька складових і головні з них це з одного боку закон про олігархізацію, а з іншого — це втрати великого бізнесу Ахметовим внаслідок війни”, — додає Лигачова.
На думку Лигачової, вихід Ахметова з медіаринку призведе до часткової втрати плюралізму.
“Я вважаю, що олігархічний плюралізм — це завжди краще, ніж повна монополія на інформацію з боку влади. І ця монополія через війну набуває набагато ширшого вигляду, ніж це було до війни”, — зазначає експертка.
Водночас не можна стверджувати, що Ахметов повністю виходить з медіа, додає Лигачова: “У Ахметова є активи в інших країнах, тобто таким чином теж бути присутнім в українському медіапросторі. Але на інших платформах, на інших носіях, іншим чином. Це буде не так масштабно, як було зараз — це був і ютуб, і цифрове мовлення, і т.д., але не можна сказати зараз, що Ахметов зовсім і взагалі не буде присутнім в українському інфопросторі”.
Нагадаємо, Ринат Ахметов 11 липня заявив, що Медіа Група Україна (далі МГУ) відмовляється на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій своїх каналів і від ліцензій своїх друкованих медіа в Україні. За його словами, рішення продиктовано законом про олігархів. В Офісі президента заяву Ахметова назвали “гідним прикладом того, що закон один для всіх”. Водночас міністр культури Олександр Ткаченко визнав, що це рішення було неочікуваним.