Олексій Півторак: “Для інформування про тривоги можна обійтися без будь-якого месенджера”
«Детектор медіа» поговорив з експертами про роботу телеграм-каналів, які сповіщають про повітряні тривоги, а також про те, чи загрожує така монополія українцям. На запитання відповів і заступник голови Центру досліджень “Детектора медіа” Олексій Півторак.
- Зараз телеграм — єдина соціальна мережа, де українці можуть отримати детальну інформацію про повітряні тривоги: потенційні цілі ракет, дронів, їхню кількість, тип загрози. Як ви оцінюєте таку монополію телеграм-каналів і які потенційні загрози в цьому бачите?
Месенджер телеграм точно не єдине місце в інтернеті, де є можливість інформувати людей, обмінюватися повідомленнями чи блискотливими гіфками з Матінкою Божою на свята. Так само як і канали в телеграмі не є єдиними джерелами інформації про реальний світ. Паралельно з ними існують новинні видання різної якості. І чим більше цінує видання репутацію, тим більше старається перевіряти джерела та перепрошує за помилки у фактажі. Що не надто часто роблять адміністратори найпопулярніших телеграм-каналів, які женуться за гарячими темами, тому не мають часу перевіряти інформацію.
У магазинах додатків для мобільних пристроїв є багато інших месенджерів, не створених росіянами. В яких теж є можливості робити канали, групи, розсилки та сповіщення про тривоги.
Для інформування про тривоги можна обійтися без будь-якого месенджера. Не веду до того, що треба постійно бути на вулиці й чекати звуку сирени. Сирени, тим більше, не всюди лунають. Є додатки для смартфонів, які створили українські розробники. На деяких із них поряд із логотипами та назвами розробників стоїть лого Міністерства цифрової трансформації України.
Ще про тривоги інформують мобільні додатки громад, які розвивають цифрові послуги. Так, наприклад, у столиці про це повідомляє додаток «Київ цифровий». Зараз ці додатки здебільшого не повідомляють про тип загрози. Але Повітряні сили ЗСУ, на мою думку, можуть передавати цю інформацію розробникам додатків, так само як публікують її в телеграмі.
2.Офіційний телеграм-канал Повітряних сил повідомляє про пуски та потенційні цілі ракет і дронів. Але також у телеграмі вистачає анонімних каналів, які надають значно більше інформації (від кількості ракет до їхнього збиття), що дозволяє українцям краще розуміти загрозу. Як ви оцінюєте таку ситуацію та загалом використання анонімних телеграм-каналів, щоби повідомляти українцям життєво важливу інформацію?
На мою думку, варто не переставати спиратися на офіційні джерела. Адміни телеграм-каналів точно не перебувають при всіх пусках ракет і не мають розвідувальних даних про них. Першоджерелом інформації про пуски ракет чи дронів усе одно є державні органи. Які мають обов’язок і ресурси вести розвідку та протидіяти загрозі з повітря.
У нашому випадку головними розпорядниками інформації про пуски ракет, керованих бомб і дронів є Повітряні сили. Ніхто, крім них, не може бути офіційним джерелом інформації. Якщо є запит на інформацію про кількість і траєкторію руху повітряних загроз, то вони, якщо мають таку інформацію і вона може бути оприлюднена з точки зору безпеки, могли б її повідомляти. І цим уже змусити адміністраторів телеграм-каналів посилатися на офіційне джерело.
3.Як, на вашу думку, має виглядати здорове інформування українців про повітряні тривоги?
Ми заслуговуємо на якнайповнішу інформацію про загрози від бойових дій. І способів доставити інформацію не може бути замало. Але першоджерелами інформації мають бути не анонімні люди з російського месенджера, а представники держави.
У нашому випадку телеграм теж працює як спосіб отримати інформацію про загрози. Але ми не знаємо тих, хто цю інформацію повідомляє. Головні мінуси телеграма сьогодні — російське коріння, дезінформація та псування людям нервів постійними сповіщеннями про події, які не завжди мають значення.
Відмова від телеграма зі збереженням того ж рівня поінформованості про загрози можлива вже сьогодні завдяки додаткам, які повідомляють про тривоги. Єдине, що варто в них поліпшити для поінформованості громадськості, якщо є офіційне джерело, яке володіє перевіреними даними, — це давати більше інформації про типи загроз.