Отар Довженко: «Детектор медіа» буде моніторити приховану рекламу електронних сигарет
Про медіа та тютюнові кампанії, маніпуляції щодо паління та реклами тютюнопаління в медіа під час дискусії «Тема куріння у медіа: чи дотримуються журналістські стандарти?» говорив керівник Центру моніторингу та аналітики ГО «Детектор медіа» Отар Довженко.
На думку Отара Довженка, в українському суспільстві ще немає консолідованого негативного ставлення до тютюнових виробів та куріння. Тому зарано казати, що медіа, рекламуючи сигарети, втрачатимуть свою аудиторію.
«Однак судячи з того, як куріння зараз зображується в медіа та масовій культурі, процес відсування цього явища на маргінес триває. І медіа, як на мене, мають бути частиною цього процесу й не мають допомагати зацікавленим комерційним сторонам його гальмувати», — каже Отар Довженко.
Він розповів, що в історії медіа тютюнові компанії відігравали демонічну роль, адже ставали джерелом великої кількості маніпуляцій. В Україні, до прикладу, була псевдоініціатива «Права курців», створена двома піарниками на протидію забороні куріння у громадських місцях. Як розповідає Отар Довженко, піарники називали себе виразниками «позиції українських курців» щодо заборони куріння на противагу позиції громадських організацій, які лобіювали зміни.
«Насправді вони не були іншою стороною конфлікту, вони були піарниками, які зімітували існування другої сторони конфлікту, — розповідає Отар Довженко. — Тому медіа, які хочуть працювати за стандартами й не вестися на маніпуляції, варто бути обережними і все перевіряти. Навіть якщо здається, що рекламний текст від компанії нормальний і правдивий, треба все перевірити, аби не стати інструментом піарників тютюнових кампаній, які не нехтують жодними методами, аби впливати на громадську думку».
Отар Довженко додає, що медіа, які думають про майбутнє, мають розуміти, що люди майбутнього куритимуть менше.
«Проте, якщо ЗМІ може отримати гроші лише за рекламу IQOS, воно не має вибору. Але потрапляти в залежність від цих рекламодавців не варто. Треба розуміти, що комерційні компанії використовують медіа для впливу на громадську думку. Це токсичне втручання і перетворює медіа з безсторонніх майданчиків відображення реальності на інструменти просування чиїхось інтересів. І з цим треба боротися», — каже Отар Довженко.
Отар Довженко повідомив, що «Детектор медіа» у співпраці з Центром демократії і верховенства права проводитиме щоквартальний моніторинг із висвітлення цієї теми в медіа, зокрема, моніторинг прихованої реклами електронних сигарет.
«Ми сподіваємося до кінця червня – початку липня показати першу порцію, за попередній квартал. І можна буде побачити зріз, як багато в медіапросторі є сірих і чорних практик на цю тему», – повідомив медіаексперт.