Отар Довженко: Хто отримає вигоду від краху каналів Медведчука
Про вподобачення аудиторії каналів Медведчука та її перетікання на інші канали, майбутнє інформаційних каналів та керівник Центру аналітики і моніторингу ГО “Детектор медіа” Отар Довженко розповів виданню “Рубрика”.
“Частина людей, які дивилися канали Медведчука, робили це в порядку “заппінгу”, тобто перемикання каналів. Ці люди тепер просто дивляться інші канали, в першу чергу, канали загального інтересу. Частина перейшла на інформаційні канали, найбільше — на “Наш” і “Прямий”. Можна зробити з цього приблизний висновок, що для третини глядачів каналів Медведчука проросійська орієнтація була настільки важливою, що вони вибрали на заміну саме “Наш” — найближчий по тональності, позиції і формату до закритих каналів. І для досить великої частини важлива була не проросійськість, а галаслива опозиційність — те, що дає “Прямий” канал”, — розповів керівник Центру аналітики і моніторингу ГО “Детектор медіа” Отар Довженко.
За словами медіаексперта, “бум” на інформаційні телеканали в Україні, що намітився в останні роки, скоро може зійти нанівець.
“Про російське телебачення ми не знаємо, тому що даних немає, але точно не більше, ніж кожен десятий глядач перейшов туди. Ці канали не всім доступні. Якщо людина може дивитися ТБ в інтернеті, то може включати і “медведчуків”, але ми бачимо, що пряму трансляцію дивиться лише кілька тисяч користувачів. Мені здається, що “інформаційні канали” в тому вигляді, у якому їх наплодили на ринку українські політики-медіавласники, були нав’язаною необхідністю, яка дуже легко відпаде”, — припустив Отар Довженко.
За останніми оцінками експертів “Детектор Медіа”, на “НАШ” перейшло трохи менше 40% глядачів каналів Медведчука. Серйозний показник, але свою частку приросту отримали і інші канали. Причому не тільки інформаційні.
“Наш” — це канал, який мімікрував під канали Медведчука. Причому робив це іноді карикатурно, підкреслено намагаючись перевершити конкурентів у “ватності”. Це явище поширене в природі, але ми розуміємо, що політично Євген Мураєв — швидше союзник Ахметова і Новинського, які розкладають яйця в різні кошики і потребують підтримки російського електорату, але аж ніяк не працюють на Кремль. Мураєв, до речі, перед парламентськими виборами досить жорстко критикував Медведчука. Словом, це можна порівняти з тими квітами, які смердять, щоб привернути мух. Те ж робить “Україна 24″, перетягнувши обличчя каналів Медведчука: Наталю Влащенко, Василя Голованова і інших. Вони нібито повинні зачарувати проросійських глядачів, яким потім скомандують голосувати так, як скаже Ахметов. Я думаю, це все не так просто працює, але подивимося”, — вважає медіаексперт.
Отар Довженко наголошує на тому, що блокування каналів Медведчука позначиться на рейтингах та позиціях ОПЗЖ.
“Льовочкін, Бойко і вся їхня компанія, якій Кремль фактично нав’язав Медведчука у 2018 році, зараз, звичайно, в непростій ситуації. Їх медіа формально підтримують канали Медведчука, але не те щоб дуже активно. З одного боку, їх вага в спільному підприємстві зросте через те, що вони медіа. З іншого, загальна капіталізація ОПЗЖ без каналів Медведчука може дуже сильно впасти. Зараз ми бачимо, як влада намагається вбити клин між Льовочкіним-Бойко і Медведчуком, щоб зруйнувати ОПЗЖ і перетягнути колишню “групу Фірташа” у нішу “державної проросійської опозиції”, де раніше помер ахметовський Опоблок. Думаю, що це буде не так легко. Але “Інтер” та інші медіа Льовочкіна-Фірташа досі трималися набагато більш помірковано за “медведчуків” і залишаються дуже обережними”, — каже Отар Довженко.
І додає, що на зміну заблокованим каналам неодмінно з’являться нові проекти та альтернативи.
“В принципі, у ОПЗЖ вже є нові телеканали Kyiv.Live і Odesa.Live, які можна розкручувати (вони належать забудовнику, нардепу ОПЗЖ Вадиму Столару). Питання в тому, що будь-який запуск, перезапуск, особливо створення мережі, треба проводити через Нацраду з питань телебачення і радіомовлення, яка може просто не дати ліцензій і все. Свої нинішні ліцензії “медведчуки” отримували і переоформляли за часів Порошенко, а тодішня Нацрада їм в цьому сприяла. Нинішня не має для цього підстав, хіба що Коломойський домовиться з Медведчуком, для чого поки я не бачу передумов”, — вважає Отар Довженко.
Очевидно, що Медведчук буде намагатися відновити свої позиції в медіа-просторі, оскільки без телеканалів він позбавляється більшої частини впливу в українській політиці. Крім того, скоро йому можуть почали задавати питання і “любі друзі” з сусідньої держави, де робили на нього ставку не для того, щоб так безглуздо погоріти.