Отар Довженко про вплив закриття каналів Медведчука на медіапростір України
Рік тому, 2 лютого 2021 року, Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів». Рішення передбачає запровадження санкцій проти народного депутата України Тараса Козака та компаній, які володіють ліцензіями телеканалів «групи Медведчука» — «112», NewsOne і ZIK.
Про те, як закриття каналів Медведчука вплинуло на український медіапростір для видання Дивись.info коментував головний редактор “Детектора медіа” Отар Довженко:
«Санкції вплинули на медіапростір досить відчутно. За нашим дослідженням, яке «Детектор медіа» проводив восени 2020 року, канали Медведчука були відповідальні за більш ніж половину випадків поширення проросійських пропагандистських наративів. Йдеться не тільки про те, що звучало безпосередньо в ефірі каналів – їхні повідомлення поширювались багатьма медіа та телеграм-каналами, з них, наприклад, робили свої новини офіційні ресурси «Опозиційної платформи — За життя».
Після припинення мовлення цих каналів кількість проросійської пропаганди в українському медіапросторі різко знизилась.
«Фактично залишився тільки один потужний осередок – телеканал «Наш», до якого перейшла частина (але не більшість) аудиторії каналів Медведчука. Самі канали мали до 5% частки аудиторії. Ця аудиторія переважно перейшла до інших інформаційних каналів або взагалі перестала дивитись інформаційні канали», – говорить Отар Довженко.
Санкції проти каналів Медведчука, «Страни» та інших проросійських медіа стали промовистим сигналом для тих медіа, які раніше поширювали проросійську пропаганду.
«Наприклад, телеканал «Інтер» став набагато стриманішим у своїй проросійській риториці. Очевидно, що це рішення — на межі законності й продиктоване політичною доцільністю. На мою думку, це було виправдано, адже ці канали завдавали величезної шкоди Україні й діяли в інтересах Росії. З іншого боку, надзвичайно важливо, щоби далі механізм санкцій не використовувався для боротьби проти тих медіа, які не працюють в інтересах Росії, а просто не подобаються владі. Поки що цього не сталося, хоча, звісно ж, самі ці канали та інші медіа, які потрапили під санкції, вважають, що їх закрили за «опозиційність» і «критику влади», – резюмував Отар Довженко.