Акули-вбивці та «жовта» Мексика — Ярослав Зубченко про фейки з кіно, в які ми віримо
Про фейки, міфи та теорії змови, нав’язані нам кіно — у рубриці «Фейкотрон» на Громадському радіо спілкувався аналітик ГО “Детектор медіа” Ярослав Зубченко.
Про акул і теорію змови
На думку авторів теорії змови, режисери фільмів не лише «передбачають» майбутнє. Інколи вони його ще й «формують». Відомий приклад — фільм «Щелепи» 1975 року. Він дуже вплинув на імідж акул. Після цього зі 109 фільмів та мультиків, де про них згадують, у 108 з них про акул розповідають як про вбивць та злодіїв.
З одного боку — це логічно. Бо акули є хижаками й дивно показувати їх по-іншому. Однак акули вбивають менше, ніж 10 людей на рік. Інші тварини убивають набагато більше людей. Зокрема леви. Але у мультфільмі «Мадагаскар», вони не показані, як убивці, хижаки.
Це одинокий приклад. Проблема ось у чому. Виходить одна стрічка, вона стає популярною і формує певний образ. Далі решта копіюють той самий прийом. Він закріплюється. На якомусь етапі глядачі вже не сприймають інших підходів та висвітлення.
Про “жовту” Мексику
«Голлівуд» використовує для зображень Мексики жовтий фільтр. Все почалося із того, що там спекотно і показувати її жовтою — це нібито вдалий спосіб це передати. Насправді Мексика — зелена країна. Тепер, якщо її зображають зеленою у кіно, у людей виникає сумнів.