Під час X Lviv Media Forum Наталія Лигачова взяла участь у презентації дослідження «Донорське поле підтримки медіа в Україні»
Дослідження команди Львівського медіафоруму присвячене спільним викликам і можливостям для донорів і українських медіа.
Під час X Lviv Media Forum було презентовано дослідження «Донорське поле підтримки медіа в Україні». Дослідження ґрунтувалося на опитуванні донорів і медіа командою дослідницького відділу ЛМФ.
Як сказала Ольга Білоусенко, керівниця дослідницького відділу Львівського медіафоруму, для медіа потрібно краще розуміти, які донори та на що спрямовують фінанси й ресурси.
«Медіа не знають усіх донорів, а донорів дуже багато. І для представників медіа тут потрібно розширювати свою експертизу», — прокоментувала Білоусенко.
На думку дослідників ЛМФ, «більшість донорів не проводить повноцінних великих досліджень медіа. Тобто коли ми приходимо до медіа і чітко питаємо, що вам треба, а не просто маємо вже якусь свою сформовану картинку. Не знаю, добре це чи погано, але багато донорів усе ж таки відповідало, що вони мають такі певні інструменти, як дивитися на медіа, щоб розуміти, кому саме потрібна підтримка».
Ольга Білоусенко
Разом із тим, медіа мають бути більш активними в пошуку донорів. «Майже 90% опитаних медіа кажуть, що донорська підтримка допомогла їм розв’язати фінансові проблеми — і це теж добрий результат. Проте медіа часто потрібні не тільки гроші, а і якісь інструменти, наприклад, машина. І під це важко отримати донорське фінансування. 96% опитаних медіа змінили щось у своїй роботі внаслідок або в процесі взаємодії з донорами», — пояснила Білоусенко.
Основні рекомендації від дослідницької команди Львівського медіафоруму такі:
«Перше — це урізноманітнювати джерела свого фінансування. А друге — виробити гнучку й життєздатну бізнес-модель, яка справді буде працювати. Також бути проактивними в комунікації з донорами. Дуже важливим також є посилення координації донорських організацій, узгодження їхніх дій. Ми вважаємо таким дуже ціннісним висновком цього дослідження те, що донорам важливо підтримувати насамперед спроможні медіа», — резюмувала Ольга Білоусенко.
Креативний директор Львівського медіафоруму Отар Довженко під час свого виступу нагадав, що за даними директорки Інституту масової інформації Оксани Романюк, в Україні зараз є близько 5000 медіа. І що важко буде забезпечити належну підтримку такій кількості видань.
«Усі донори повторюють, що вони підтримують якісні та незалежні медіа. Але визначення цих слів ми не побачили практично ніде. І це дуже важлива річ, яку у донорській спільноті треба погодити між собою і донести до медіа, що таке якісні медіа і що таке незалежні медіа. І моя мрія, щоб вхідним квитком на цей ковчег було дотримання професійних стандартів, етики, готовність трансформуватися, готовність бути сучасними», — сказав Отар Довженко.
Учасники обговорення дослідження також висловили деякі уточнення щодо висновків. Зокрема, шеф-редакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова сказала, що, з одного боку, донори проводять і власні дослідження як медіаспоживання, так і медіаконтенту в Україні. З іншого, українські медійні ГО за підтримки донорів дають достатньо інструментів для оцінки контенту медіа. Це і моніторинги ІМІ онлайн-медіа з «білими списками» якісних, і моніторинги ефіру національних і регіональних телеканалів від «Детектора медіа», які проводяться з 2003 року. Друковані медіа аналізує Інститут імені Пилипа Орлика. Новою перспективною формою виявлення якісних медіа, перш за все в регіонах, стала, на думку Наталії Лигачової, під час великої війни мапа регіональних медіа від «Детектора медіа» й Інституту масової інформації.
Наталія Лигачова
«Ця мапа — дуже непоганий інструмент. Завдяки підтримці донорів, швидше за все Internews, а також якщо долучити в цей проєкт ще й Інститут демократії імені Пилипа Орлика, то мапа могла б поповнитися ще й друкованими медіа», — говорить Наталія Лигачова.
Микола Чернотицький, Наталія Лигачова
Микола Чернотицький, голова правління Суспільного, розповів про особливості роботи Суспільного мовлення з донорами. «Ми починали з проєктних речей і доходили до інституційної підтримки. У нас є декілька великих інституційних грантів і є деякі великі трирічні проєкти. Ми працюємо з донорами напряму, наприклад, ми щокварталу проводимо донорські конференції. Ми запрошуємо всіх, хто нам допомагає, і пояснюємо, що ми зробили вже, які наші короткострокові плани. А також які річні плани, які в нас виклики та де ми потребуємо допомоги», — сказав Чернотицький.
Гоар Ходжаян, програмна менеджерка International Media Support в Україні, Молдові та Грузії, пояснила сутність їхньої роботи з медіа та що потрібно було б покращити.
Гоар Ходжаян, Ольга Білоусенко
«Ми просто партнери, які мають гроші для підтримки наших партнерів у різних країнах, і також в Україні. Щодо координації, я вважаю, що координація має бути кращою, ніж вона зараз є», — прокоментувала Ходжаян.
Наталія Лигачова запропонувала класифікацію донорської підтримки для медіа за масштабами та цілями.
«Перша — це інституційна підтримка тих медіа, які вже ви знаєте, яким ви довіряєте. Друга річ — це пошук нових людей, які засвідчили свою високу репутацію, просувають нові цікаві ідеї — для підтримки стартапів. І третє — це проєктна підтримка, яка теж потрібна і приносить в медіа багато цікавих нових продуктів».
Ювілейний X Lviv Media Forum відбувся 16–18 травня. У ньому взяли участь представники 36 держав.
Фото – Настя Телікова
Автор тексту – Єгор Брайлян