Портрет глядача українського кіно в кінотеатрі – дослідження
ГО «Детектор медіа» провів дослідження «Портрет глядача українського кіно в кінотеатрі». Ми мали на меті вивчити аудиторію українського кіно та в такий спосіб компенсувати брак знань про стан справ і перспективи цього сектору культури.
Дослідження було проведено з використанням результатів опитування, яке на замовлення ГО «Детектор медіа» провів Київський міжнародний інститут соціології у співпраці з Центром «Соціальні індикатори». Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду в рамках програми «Аналітика культури».
Аналітичну записку за результатами дослідження можна завантажити тут.
З 27 серпня по 18 жовтня методом особистих інтерв’ю було опитано 2004 відвідувачів 26-ти кінотеатрів чотирьох міст України (Київ, Харків, Одеса, Львів), які переглянули українські фільми, що йшли в прокаті (загалом – 13 фільмів). Статистична похибка вибірки не перевищує 2%.
Результати опитування показали:
- Половина опитаних глядачів українського кіно купують квитки на українські фільми рідше, ніж раз на кілька місяців.
- Переважна більшість опитаних після початку карантину не змінили своїх звичок щодо відвідування кінотеатрів.
- За останній рік глядачі українського кіно найчастіше дивилися фільми «Захар Беркут», «Мої думки тихі», «Крути 1918». Водночас 22,8% опитаних сказали, що за останній рік не подивилися жодного українського фільму в кінотеатрі.
- Глядачі українського кіно найчастіше купують квитки на комедії. Жінки частіше за чоловіків обирають у кінотеатрах мелодрами, а чоловіки віддають перевагу байопікам.
- На момент проведення опитування найочікуванішим у прокаті фільмом серед глядачів українського кіно була «Атлантида», на другому місці – «Мавка. Лісова пісня», на третьому – «Довбуш».
- Найпоширенішім каналом отримання інформації про вихід у прокат українського фільму виявилося «сарафанне радіо»: глядачі дізналися про стрічку від друзів, знайомих чи близьких людей.
- При ухваленні рішення придбати квиток на українське кіно глядачі керуються кількома основними факторами: тематика фільму; опис фільму, трейлер, рейтинг фільму; наявність компанії; рекомендації друзів, знайомих, близьких, колег. Лише 5,9% респондентів відповіли, що каст є для них одним із найбільш важливих факторів при ухваленні рішення придбати квиток на українське кіно.
- Більшість глядачів українських фільмів у кінотеатрах – це люди у віці від 18 до 44 років (жінок і чоловіків приблизно однаково), представники середнього і дрібного бізнесу, зокрема приватні підприємці, мають середній рівень доходу, повну вищу освіту, у родинах спілкуються як українською, так і російською мовами.
Під час проведення опитування глядачів українського кіно ми зрозуміли, що для повноти дослідження нам потрібно почути голос самих кінотеатрів. Силами «Детектора медіа» ми опитали й менеджмент українських кінотеатрів. Документ містить інтерв’ю менеджерів і власників дев’яти кінотеатрів і кінотеатральних мереж.
Наприкінці аналітичної записки викладено висновки та рекомендації за результатами дослідження.
*Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатися з думкою авторів.
Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій. Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід’ємною частиною політики й визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.
Фото: Multiplex