“Правда в пріоритеті” та антифейковий марафон з молоддю: жінки-лідерки реалізували власні проекти з протидії дезінформації
П’ятеро жінок-лідерок отримали стипендії на втілення власних проектів з протидії дезінформації в межах проекту «Жіноча академія з протидії дезінформації», який реалізувався ГО «Детектор медіа» спільно з Асоціацією інноваційної та цифрової освіти.
Усі учасниці тренінгів в межах Жіночої академії з протидії дезінформації, які пройшли влітку в Києві, Луцьку, Хмельницькому та Тернополі, отримали змогу подати на конкурс власні ідеї проектів з протидії дезінформації і отримати 2 тисячі доларів стипендії на їх втілення.
Переможницями у конкурсі стали дві волинянки, киянка, тернополянка та вимушена переселенка з Донеччини. Їхні проекти були дуже різноманітними, орієнтувались на різні аудиторії, але їх об’єднувала тема – протидія дезінформації, а також стислий термін реалізації – усі заплановані активності треба було реалізувати за менш, ніж півтора місяці – частину липня та серпень. Але усі учасниці гідно справились з цим завданням, подолавши виклики воєнного часу та літньо-відпусткового періоду, здобувши позитивний досвід та гарні відгуки своїх аудиторій. Реалізувати проекти учасницям допомагали ментори – експерти з медіаграмотності, фактчекінгу та протидії дезінформації.
Віра Ільїна втілювала проект, що являв собою інформаційну кампанію-серію з 12 публікацій з розвінчанням актуальних фейків та міні-гайд з протидії дезінформації під назвою «Правда в пріоритеті». Увесь контент публікувався на сторінках газети і сайту «Технополіс».
«Участь у проєкті дала нам чудовий досвід, який допоміг підвищити медіаграмотність серед мешканців Донецької області, особливо у контексті стійкості до фейків та маніпуляцій. У серпні ми створили і опублікували на сайті «Технополіса» 12 матеріалів. Тут хочу особливо відзначити роботу нашої менторки Ольги Юркової. Вона надала неоціненну підтримку, допомогла структурувати процес проведення фактчекінгу, і стала для нас справжньою натхненницею. Завдяки її порадам ми змогли підвищити свої навички у боротьбі з дезінформацією і створити корисний і цікавий контент. Матеріали викликали значний інтерес: кожну публікацію на сайті переглянули в середньому понад 5000 разів! Особливо важливо, що нашими читачами є жителі Донецької області, як ті, що залишаються в прифронтових містах, так і ті, хто виїхав у більш безпечні регіони.
Варто зазначити, що останнім часом наша читацька аудиторія почала старішати, тому медіаграмотність для дорослих стає важливим інструментом безпеки та виживання в сучасному інформаційному просторі. Вона допомагає людям зосередитися на головній загрозі – російських фейках і маніпуляціях. Найефективніший спосіб протистояти цій загрозі – це ретельне фільтрування джерел інформації. Наприкінці кожного матеріалу ми надавали поради щодо протидії дезінформації, навчали читачів самостійно аналізувати інформацію, а також розміщували активні посилання на надійні джерела для отримання перевірних даних.
Ми не плануємо зупинятися. У нас є ще кілька цікавих тем, які ми обов’язково будемо розробляти далі. Назву та дизайн заставки вирішили залишити без змін, оскільки вони отримали позитивний відгук у читачів. Тож ми продовжуємо!», – ділиться враженнями Віра Ільїна.
Світлана Пилипчук мала на меті працювати з освітянами Тернопільщини, Закарпаття та Івано-Франківщини. Ця учасниця була більше, ніж продуктивною: майже за місяць вона провела низку вебінарів, кілька офлайн-тренінгів, а також створила, надрукувала і безкоштовно поширила між освітян посібник «Хвилі медіаграмотності».
«Це перший мій грантовий проєкт. Протягом серпня я кілька разів ловила себе на думці, що не уявляю, як так сталось — ще рік тому, кілька місяців тому я і припустити не могла, що буду реалізовувати свій власний повноцінний проєкт. Коли я подавала заявку, хотіла просто спробувати, щоб зрозуміти, що являють собою гранти та як їх писати. Особливо з ідеями не заморочувалася, бо і не сильно розуміла, що я можу. Запропонувала те, що в чому я маю досвід — я можу провести тренінги та вебінари (уже не раз проводила), можу щось написати чи розробити (теж писала і творила трохи). А ще освіта — я віддала 12 років життя школі і, як мені видається, добре розумію її проблеми, потреби та можливості. Тому мій проєкт — створити для освітян напередодні нового навчального року можливості: дати поштовх на тренінгах (повторити, навчити базових речей і заохотити до глибшого пізнання), дати методичну підмогу у вигляді підбірки матеріалів та натхнення з допомогою подарунків та посібника з медіаграмотності.
І ось 5 тренінгів позаду — за моїми відчуттями, кожен з них виконав свою місію, а отже і я. Пам’ятаю, як їхала з першого тренінгу додому: сповнена ентузіазму та натхнення і думала, що якби можливості, то їздила б з такими тренінгами по інших школах теж. В мене було відчуття, що це потрібно освітянам і вони зможуть використати отриманий досвід та ресурси в своїй роботі. А отже, як я задумувала ідейно — створювати власні хвилі медіаграмотності. Річ у тому, що я не хотіла просто дати освітянам матеріали чи навчити їх усього. Просто матеріали — будуть лежати, навчити — за один тренінг хоча б однієї теми з медіаграмотності повноцінно за 1-2 год неможливо. Я хотіла дати освітянам ідею, в яку я вірю і в яку б вони повірили — що кожен та кожна має свій позитивний вплив і має можливість поширити цей вплив на інших та змінити світ навколо себе. Мої тренінги, матеріали та посібник — це лише перший поштовх і заряд віри, сили та ресурсу з яким уже щось можна робити самостійно. Вірю, що результат буде. І знаю, що мінімум третина всіх учасників та учасниць задумалися як використати медіаграмотність у своїй роботі», – ділиться враженнями від втілення проекту Світлана Пилипчук.
Тренінг “Базові навички медіаграмотності та цифрова безпека” у Тернопільській школі №14, який провела Світлана Пилипчук.
Тренінг “Протидія дезінформації та цифрові навички”, який під час ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Педагогічні інновації та їх впровадження» провела Світлана Пилипчук
Проект “Вдягни броню від пропаганди” Юлії Кравець був спрямований на молодь Святошинського району Києва, і пройшов успішно, попри вимкнення світла та обстріли.
«Я провела інтерактиви зі студентською спільнотою “Сотка”, де отримала ефект, якого навіть в проекті не прогнозувала. При проведенні марафону з медіаграмотності отримала настільки живу реакцію учасників, що заплановані зустрічі тривали трохи довше запланованих. Антифейкові ігри викликали окрему зацікавленість учасників, де відбувались і суперечки, і був присутній азарт переможця! 5) Учасники наскільки живо включились в процес та надихнулись ідеєю, що можу сказати відверто, проект житиме далі. Плануємо зі студентами запустити проект з медіаграмотності у ВСП “Київський торговельно-економічний коледж ДТЕУ” протягом року та залучити всіх студентів до курсу з медіаграмотності. А із зібраних відгуків роблю висновок, що сучасна молодь охоче долучається до подібних заходів, та бажає отримувати знання в сфері медіаграмотності, особливо зараз, коли ворог не спить та спонсорує пропаганду для досягнення своїх цілей», – каже Юлія Кравець.
Оксана Сущук провела в Ківерцях на Волині низку заходів, покликаний розвінчати гендерно зумовлену дезінформацію та розвінчати стереотипи про жінок та гендерну «рівність». Тут були і онлайн-лекції, і перегляди документальних фільмів з подальшими дискусіями, і виготовлення та поширення плакатів з розвінчанням міфів.
Плакати з розвінчанням гендерної дезінформації, розроблені Оксаною Сущук.
А Людмила Тананайська сконцентрувала зусилля на організації серії тренінгів для жінок-лідерок Волині, тренеркою яких стала Галина Васенок, що навчала жінок-лідерок розрізняти дезінформацію та меседжі ворожої пропаганди, мислити критично, бачити за яскравими заголовками спонукання до деструктивних дій, дотримуватись цифрової безпеки.
У Ківерцівській громаді відбувся тренінг “Жінки лідерки. Протидія дезінформації”, організаторкою якого стала Людмила Тананайська.