Про що пишуть мешканці Півдня та Сходу в соцмережах – результати дослідження

Про «дійсність» у соцмережах розповідала аналітикиня і програмна менеджерка ГО «Детектор медіа» Оксана Ілюк під час презентації дослідження «Стійка Україна – крихка мозаїка? Суспільство, медіа, безпека і перспективи» в Укрінформі.

Про Росію, ЄС та асоціації

Під час дослідження ми застосували метод асоціативного ряду.

Основні асоціації з Радянським Союзом – стабільність. Причому таку асоціацію має і молодь, не лише старше покоління.

Слово «перемога» викликає неоднозначні асоціації. Хтось пов’язує це слово з Великою Вітчизняною війною, інші – з війною на Донбасі.

«ЄС» не викликає навіть поляризованих відповідей. Загалом є невпевненість, з цим же варто асоціювати це слово, бо населення просто до кінця не розуміє, що це і що дає їм.

Росію не сприймають як агресора. Тобто коли асоціативний ряд стартував зі слова «Росія», а в ньому було дуже мало слів «агресор», «загроза» тощо.

Аналіз соцмереж

Насправді всі ці речі дуже добре видно в соцмережах. Ми дослідили Фейсбук, ВКонтакті, YouTube, Instagram. Скачували великі блоки даних і їх аналізувала нейронна мережа. Таким чином ми намагались впіймати, про що ж реально говорять люди в цих мережах.

Ми оцінювали, зокрема, категорію «ідеологічний пост» – тобто публікація, яка стосувалась суспільно-політичної тематики.

Аналіз соцмереж: Фейсбук

35% вибраних профілів мали хоч один ідеологічний пост. Це доволі високий відсоток політизації комунікації в соцмережах. Основні теми, які піднімались – війна на Донбасі, релігія, діяльність муніципальної влади і дуже багато обговорень 9 травня і Великої Вітчизняної війни (саме в такому форматі, а не як Другої світової)

Фейсбук ще досить раціональний, в ньому подаються певні точки зору і вони «крутяться» у своїх «інформаційних бульбашках. Тобто люди варяться в одній картинці світу.

Аналіз соцмереж: Вконтакті

Вконтакті – найтоксичніша мережа, в якій засилля мови ненависті,  низькопробних маніпуляцій. При цьому ВК наче «застряг в часі» на моменті, коли Україна «пішла з ВК», тут досі ті самі теми і меми.

Лише 3% профілів мали хоч один ідеологічний пост.  Дуже мало тих, хто робив хоч один авторський пост, а не перепости з інших сторінок.

З топ-30 найактивніших дописувачів на суспільно-політичні теми – 10 відверто поширюють ідеї сепаратизму.

Аналіз соцмереж: Instagram

54% акаунтів в Instagram мали хоч один ідеологічний пост.

Справа в тому, що дослідження охоплювало, серед іншого, період виборів. А в цій мережі просування відбувається за допомогою хештегів. Тож, коли ми переглянули, які пости з якими хештегами опубліковані, то зрозуміли, що частина хештегів були додана просто задля успішного просування. Пост міг бути типу «Продаю телефон», а хештеги «слуганароду», «зеленськийнашпрезидент», «зекоманда» тощо. І це досить комічно.

Але небезпека Instagram ще і в тому, що було багато лідерів думок, як і сьогодні розповідають про секрети вечірнього макіяжу, а завтра – про теорії змови. Варто однак зауважити, що 43% таких публікацій коментарів не мали, тобто ці меседжі не дуже ефективні, бо в Instagram картинка важливіша, ніж зміст.

Аналіз соцмереж: YouTube

YouTube – найбільш заполітизована мережа. 66% відео, яке споживають опитані, стосується новин і політики. Це блоги, трансляції каналів, різні передачі. 27 з 30 найпопулярніших запитів стосуються політики.

Високий інтерес до теми Білорусі.15 місце серед запитів – «Лукашенко».

Найпопулярніші відео – російськомовні, частка україномовного контенту – мізерна. В топі відео – Дудь, Шарій, Гордон, на 2 місці – «Кримінальна Росія». Величезна кількість переглядів і заходів – пряма трансляція каналу «Росія24».

Парадокси світосприйняття мешканців Сходу та Півдня України

  • «Ми не віримо журналістам і медіа, але при цьому маємо величезний запит на локальну інформацію». Тобто не віримо, але потребуємо. При цьому локальні медіа не можуть покрити запит на локальну інформацію, тому процвітають місцеві телеграм-канали.
  • З одного боку, населення має патерналістичні очікування, тобто «все має робити держава і центр». Водночас чітке позиціонування «центр за нас забув, тому ми самі за себе», «у випадку війни розраховувати варто лише на самих себе».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *