«Пропонували навіть Чоп». Світлана Остапа прокоментувала рішення організаторів Євробачення провести конкурс у Великій Британії
Голова наглядової ради НСТУ, шзаступниця шеф-редактора “Детектора медіа” Світлана Остапа прокоментувала Радіо НВ рішення Європейської мовної спілки перенести проведення Євробачення 2023 з України до Великої Британії.
У п’ятницю, 17 червня, організатор міжнародного пісенного конкурсу Євробачення — Європейська мовна спілка (EBU) — оголосила, що Україна не зможе прийняти Євробачення 2023. І повідомила, що звертатиметься до Великобританії, чий співак Сем Райдер зайняв друге місце, поступившись українському гурту Kalush Orchestra.
На рішення EBU миттєво відреагував міністр культури України Олександр Ткаченко, заявивши, що Україна запросить додаткові переговори щодо проведення конкурсу. До організаторів також звернувся лідер Kalush Orchestra Олег Псюк із проханням дати Україні більше часу. Навіть прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон підтримав Україну в питанні проведення Євробачення.
В інтерв’ю Радіо НВ Світлана Остапа розповіла, як проходили переговори із Європейською мовною спілкою, чому було прийняте рішення відмовити Україні у проведенні Євробачення 2023 і чи можна ще змінити рішення.
Українці обурилися через цю новину, хоча в ній зрозуміла логіка. Якими були українські аргументи, а якими були аргументи Європейської мовної спілки?
У Європейської мовної спілки є не те, що аргументи, є чіткі правила проведення пісенних конкурсів, і щороку вони, після того, як переможе та чи інша країна, які вона надсилає — папку з умовами й опитувальник, який треба заповнити.
Цей опитувальник був заповнений у кінці минулого тижня. У його заповненні брали участь і представники влади, тому що, зважаючи на війну в країні, в першу чергу цікавило питання безпеки. Було кілька зустрічей по Zoom. Ми отримали ось таку відмову. Адже попри те, що конкурс відбувається фактично в травні, підготовка до конкурсу розпочинається вже.
Є кілька умов, які треба виконувати, і є календар щодо виконання цих умов. Зокрема треба до 13 серпня надати фінансову гарантію. Вона в розмірі 15 млн євро. Для Суспільного мовника це сума дуже велика. Ці гроші треба десь шукати, в Україні війна, тож ці гроші буде знайти непросто.
Друга умова — це надати місто проведення і місце проведення. Тобто у місті має бути необхідна кількість місць для проживання в готелях і крита арена для проведення самого конкурсу. Наша сторона подала пропозиції щодо цього, але все одно питання безпеки переважило всі наші аргументи й наразі Європейська мовна спілка відмовила.
Які міста розглядалися, адже йшлося не тільки про Київ?
Ще до обговорення в різних колах (офіційно на такі рішення ніхто не виходив), але говорили, що це може бути навіть і Кропивницький. Потім сказали, що, можливо, Львів. Але зважаючи на те, що ракети летять і туди, і Львів, і на захід України. Думали навіть на кордоні самому в Чопі провести. Озвучувалися різні міста, але ракета не вибирає. Знаючи, де буде конкурс, якщо до того часу ще триватимуть бойові дії, ракета може прилетіти і у це місто.
Європейська мовна спілка розглядає для проведення конкурсу Велику Британію. Чи не було такого компромісного варіанту, щоб провести Євробачення 2023 у Польщі. Це б дало змогу українцям взяти більш активну участь, адже це країна, з якою ми маємо спільний кордон.
Велику Британію обрали, зрозуміло чому. Їхній виконавець зайняв друге місце. А в принципі кілька країн говорили ще під час фіналу, що, якщо Україна виграє, то вони готові провести Євробачення у себе. Серед них була і Польща. Я думаю, що ця історія ще не завершиться. Тому що буде лист-протест від України, що ми не згодні з таким рішенням. Не відомо, чим усе завершиться. Безпека, гроші і логістика — це три стовпи, на яких має базуватися проведення конкурсу.
Перемога України у Євробаченні була промінчиком світла серед тяжкої війни. Як ми маємо заспокоювати суспільство, адже ми маємо зараз таку, вибачте на слові, зраду.
Я думаю, українці — розумні люди, і вони розуміють, чому така відмова. Тому що ніхто не може гарантувати безпеки іншим людям. Ніхто.
Чи можливий тиск з боку українського суспільства із вимогою провести конкурс у Польщі чи Чехії?
Я думаю, що представники влади і Суспільний мовник своє слово скажуть. Також ще треба спитати згоди Польщі або Чехії, чи хочуть вони приймати Євробачення. Тому що його теж не просто провести.
Українці живуть зараз у надзвичайних умовах, і ми зараз набагато сміливіші, ніж більшість людей, які живуть у європейських країнах. Але в цій ситуації це не наш особистий конкурс. Люди мають приїхати з європейських країн, де не літають ракети, не стріляють і не вбивають людей росіяни. Тому ми не можемо їх змусити приїхати сюди проти їхньої волі.
Нагадаємо, український гурт Kalush Orchestra переміг у Євробаченні 2022. Україна отримала 192 бали від журі та найвищий бал від глядачів — 439 (всього 631). Друге місце посіла Велика Британія (466 голосів), третє — Іспанія (459 голосів). Це вже третя перемога України у міжнародному пісенному конкурсі Євробачення.