Редактор «Четвертої влади» скористався механізмом скарги
Володимир Торбіч, редактор Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада», скористався механізмом скарги на порушення журналістських стандартів в рамках ініціативи «Медіачек».
Журналіст поскаржився на матеріал рівненського видання «ВСЕ» про дитячі садочки, зазначивши, що там є ознаки «джинси». У своєму висновку медіаюрист «Медіачеку» підтвердив – в статті є порушення і професійних стандартів, і ознаки замовності.
«Я був здивований, що на мою скаргу доволі швидко відреагували. Ще кілька років тому звертався кілька разів стосовно “джинси” у газетах в Комісію із журналістської етики, то так там і не було результату. А тут видно, що механізм скарг працює», – каже Володимир Торбіч після отримання відповіді на його звернення.
Висновки щодо порушень у журналістських матеріалах надсилають як до редакцій медіа, в яких публікувались ці матеріали, так і тому, хто на них поскаржився. Також ці висновки публікуються на сайті «Детектора медіа» та Інститут масової інформації.
Іноді редакції реагують дуже швидко, взнавши, що їхній читач побачив порушення у матеріалах. До прикладу, так сталось з статтями на сайті «Детектора медіа» та «Європейської правди». Читач телефоном переговорив з редактором «Європейської правди» і його зауваження врахували. А матеріал «Детектора медіа», де був порушений стандарт точності, оперативно виправили.
«Щоб цей механізм реально вплинув на ЗМІ, потрібно, щоб він результативно працював хоча б кілька років. Щоб люди бачили, що це працює і користувались ним. Мені здається, що в регіонах це краще працюватиме, ніж на центральних медіа. Також я б, на основі цього механізму, а також моніторингів “джинси” зробив би щось на зразок рейтингу доброчесності/недоброчесності ЗМІ. Бо коли ЗМІ допомагають політикам вводити в оману людей, то вони співвідповідальні за всі негаразди, які ми отримуємо від цих політиків», – коментує Володимир Торбіч.
Нагадаємо, на сайтах «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Якщо порушення у матеріалах стосуються етичних стандартів, є серйозними або неоднозначними, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики та Незалежну медійну раду.