Російська пропаганда та медіаграмотність: як Україна протистоїть дезінформації

Сьогодні медіаграмотність набуває ще більшої актуальності через зростання впливу інформаційних технологій (в тому числі ШІ) та соціальних медіа мереж. Для України ця тема є надзвичайно важливою через триваючу гібридну війну з боку Росії. Агресор активно використовує медіа для поширення дезінформації та пропаганди, намагаючись маніпулювати громадською думкою, дискредитувати українські державні інституції, дизорієнтувати стосовно ситуації на фронті та залякати населення, розколоти суспільство через вигадані суперечки та різноманітні наративи дезінформації та знизити міжнародну підтримку України.

Згідно з даними Debunk Disinformation analysis center, Кремль витратив 1,9 мільярда доларів на російську пропаганду у 2023 році. Res Publica – Центр громадянської стійкості виявив, що витрати на російські державні ЗМІ зросли втричі порівняно з 2021 роком. І більшість зусиль Росії спрямовані на російську та, безумовно, українську аудиторію.

Українці повинні навчитися відрізняти правдиву інформацію від фейкової, дотримуватись основ кібербезпеки та мати доступ до достовірних джерел про історію України. Це є важливими аспектами захисту національної безпеки.

Для успішної протидії пропаганді та дезінформації необхідно підвищувати рівень медіаграмотності населення, налагоджувати співпрацю з міжнародними партнерами, розробляти нові технологічні рішення, ефективно використовувати законодавче регулювання медіа та обмежувати поширення фейків через  соціальні мережі. Протидія російській інформаційній агресії вимагає координації на всіх рівнях: від індивідуальних зусиль громадян, залучення експертних організацій з протидії дезінформації та медіа – для розширення охоплення до міжнародної співпраці – для виходу на медіа простір країн Європи й далі.

Одним із прикладів такої взаємодії є Всеохопна інформаційно-просвітницька кампанія з протидії дезінформації, яка тривала з червня 2023 року по серпень 2024 року.

Кампанію здійснювала неприбуткова організація Smart Angel за фінансової підтримки Європейського Союзу та у співпраці з Міністерством інформаційної політики та культури України, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством освіти і науки, Міністерством Закордонних Справ, Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центром протидії дезінформації (при РНБО), Національною поліцією України (КіберПоліція), Представництвом Президента України в АР Крим.

Контент для медійних продуктів створювався із залученням експертних організацій з протидії дезінформації  ГО “Детектор медіа”, ГО “Vox Ukraine”, проєкту  “StopFake”, Українського інституту медіа та комунікації, Центру демократії та верховенства права, Національного проєкту з медіаграмотності Фільтр, Центру протидії дезінформації (при РНБО) тощо.

Основними медійними партнерами стали 1+1 media, Starlight Media, UATV (Міжнародний український телеканал FREEДOM), Українське радіо (Суспільне), Ethnic Channels Group, Київстар ТБ, проєкт With Ukraine, проєкт Ukraine. 

Завдяки такій багатопрофільній співпраці було створено 32 формати медіапродуктів для телебачення, радіо та цифрових платформ, які включили 510 унікальних одиниць контенту: інформаційні серіали, документальні фільми, освітні відео та мультфільми, навчальні курси з медіаграмотності та кібербезпеки, а також міжнародна онлайн-конференція з медіаграмотності.

Основна аудиторія була: Україна та російськомовне населення (через UATV/ телеканал FREEДOM), а також частина міжнародної аудиторії з фокусом на країни ЄС.

Ця кампанія є прикладом успішної колаборації між державними установами, громадськими організаціями та міжнародними партнерами у боротьбі з дезінформацією. Вона продемонструвала, що лише об’єднавши зусилля на всіх рівнях, ми можемо ефективно протидіяти інформаційній агресії, яка спрямована на підрив нашої безпеки. Особливо важливо, що кампанія охопила різні аудиторії та створила умови для подальшого розвитку медіаграмотності серед населення, що є фундаментом для стійкості суспільства”, – коментує Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей. 

За 13 місяців медійна кампанія досягла значних результатів:

  • 224 млн охоплення у digital
  • 67 млн переглядів на digital ресурсах
  • 42 млн охоплення на ТБ (сума унікальних глядачів в циклі передач)
  • 96 млн переглядів на телевізійних каналах.

“За цей рік ми спостерігали зміну трендів у споживанні інформації на різних ресурсах, відзначили зростання використання ШІ для створення фейків та постійно адаптували свій контент до нових викликів, створених Росією. Ми зрозуміли, наскільки важлива швидкість у виробництві контенту — від освітніх матеріалів і документальних серіалів до саркастичних оглядів, адже обсяг інформації, кількість каналів комунікації та нових подій постійно зростають, і на це треба реагувати оперативно, щоб нові медійні продукти були актуальними”, – говорить Керівниця проєктного офісу соціально-медійних кампаній Smart Angel Дарина Куценко.

Експерти  ГО «Детектор медіа» виступили співавторами матеріалів, надавали експертні коментарі в ефірі загальнонаціональних медіа, долучалися в якості аналітиків, тренерів і тренерок з медіаграмотності.

Нижче наведені медійні продукти, за участю Детектор медіа.

  1. Стоп фейк

Розмови наживо в студії з експертами і експертками факт-чекінгових організацій та кібербезпеки, які діляться з глядачами лайфхаками з медійної і фінансової грамотності, з кібербезпеки. Пояснюються методи інформаційно-психологічного впливу, наводяться найсвіжіші приклади дезінформації.

  1. Міжнародна онлайн-конференція з медіаграмотності 

Короткі виступи міжнародних та українських експертів про їхній досвід та найкращі практики протидії пропаганді та розвитку навичок критичного мислення.

  1. Бувай, фейк

Практичні поради з розпізнавання маніпуляцій, фейків і діпфейків, шахрайства і критичного споживання новин.

  1. Медіаграмотність на веб-платформах  “Дія” та “Київстар ТБ”

Короткі роз’яснювальні відео як захиститися від фейків і дезінформації — 10 серій, насичених знаннями з протидії фейкам і дезінформації, захисту особистих даних і порадами з безпеки в інтернеті.

  1. ТОП-5 фейків

Щотижневі саркастичні відео, які розвінчують популярні фейки російської пропаганди у форматі рейтингу до найбільш абсурдної дезінформації.

  1. Статті від факт-чекерів та серії інтерв’ю

Практичні поради від українських та міжнародних експертів з інформаційної гігієни та фактчекінгу, проілюстровані сучасними пропагандистськими  матеріалами.

  1. Факти проти фейків

Періодичні огляди фейків, поширених в інфопросторі 7 європейських країн. Контент підготовлений іноземними мовами.

  1. Кібероборона

Програма на радіо про безпеку в цифровому просторі, про ризики та загрози, пастки, злочинні схеми. А також практичні поради, як їх уникати та мінімізувати, як безпечно користуватися всіма технічними й технологічними цифровими засобами та обладнанням, щоб не стати жертвою шахрайства чи будь-яких інших зловмисних дій.

Довідка: 

Smart Angel – неприбуткова організація, яка на національному рівні впроваджує медійні кампанії на соціально важливі теми разом із міжнародними організаціями, державними органами, громадськими організаціями і провідними медіа країни та забезпечує потреби українських воїнів і захисників, що боронять нашу країну.

З жовтня 2022 року командою Smart Angel втілено 7 медійних кампаній національного рівня, з охопленням, більш ніж 268 млн у діджиталі, 30+ млн на ТБ, 12 млн на радіо.

Основними партнерами, які підтримують діяльність в медійному напрямку є: Представництво Європейського Союзу в Україні, U.S. Agency for International Development (USAID), Міжнародний фонд “Партнерство за сильну Україну”, Фонд “Східна Європа”, Міністерство інформаційної політики та культури України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центром протидії дезінформації (при РНБО), Національною поліцією України (КіберПоліція), ГО “Детектор медіа”, ГО “Vox Ukraine”, проєкт  “StopFake”, Український інститут медіа та комунікації, Центр демократії та верховенства права, тощо.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *