Smart Angel та Детектор медіа: посилення стійкості суспільства до дезінформації
Україна переживає непростий період і має великі випробування, в тому числі і на інформаційному полі. Ворог майстерно намагається маніпулювати свідомістю людей, використовуючи різні методи. Інформаційний простір українців давно став ареною для боротьби з російською пропагандою, яка тільки зростає в умовах повномасштабного вторгнення. Росія систематично переповнює його неправдивою і маніпулятивною інформацією, тому дуже важливим є вміння відрізняти дезінформацію серед іншого контенту.
Медіаграмотність українського суспільства відчутно зросла під час війни. Частка аудиторії з вищим за середній рівнем цього показника зросла з 55% до 81% протягом 2020-2022 років, як показує дослідження Детектор медіа. Вдвічі зросла частка українців, які мають високий рівень компетентності в таких трьох субіндексах загального рівня медіаграмотності: розуміння ролі ЗМІ у суспільстві (з 45% до 72%), цифрова компетентність (з 49% до 64%) та чутливість до спотвореного контенту (з 56% до 66%).
Позаяк маємо розуміти, що масштаб і частота фейкових новин, якими бомбардують українців – теж суттєво збільшилась.
Просвітницька кампанія у медіа зі Smart Angel
У відповідь на окреслені виклики Smart Angel у партнерстві з експертними організаціями, окремими держорганами і провідними медіа започаткував комплексну річну кампанію з липня минулого року. Її мета – досяти того, щоб українське та європейське суспільства більш свідомо та критично споживали інформацію про події в Україні в онлайн джерелах та мас медіа.
Кампанія охоплює такі напрями:
- підвищення обізнаності про деструктивний вплив дезінформації, її основних маркерів у новинах та практик інформаційної гігієни серед української аудиторії;
- обмін досвідом з протидії пропаганді та російській когнітивній війні між українськими та європейськими експертами;
- підвищення рівня медіаграмотності українці віком від 6 років і вище;
- документальні стрічки для підвищення розуміння, як працює сучасна пропаганда з акцентом на російські стратегії “м’якої сили”.
Так, українським та європейським глядачам пропонуються телевізійні та онлайн формати у різних жанрах: просвітницький, документальний, розслідувальний, інформаційно-розважальний, а також мультфільми для дітей.
Експерти Детектор медіа виступають співавторами таких матеріалів, надають експертні коментарі в ефірі загальнонаціональних медіа, долучаються в якості аналітиків, тренерів і тренерок з медіаграмотності.
Спільні проєкти в рамках кампанії
- Стоп фейк!
Живі розмови у ранковій студії “Сніданок з 1+1” із провідними українськими медіаекспертами. Гості роз’яснюють сутність дезінформації на актуальних прикладах та надають поради з медіаграмотності. Серед тем були охоплені:
- Як пропагандисти дискредитують українських біженців
- Фотофейки та діпфейки про переворот в Україні
- Наші персональні дані: небезпеки, які чатують в онлайні
- Колонки експертів
Періодичні статті-колонки експертів на ресурсах інформагентства УНІАН, в яких пояснюються важливі події, актуальні “на сьогодні”, тренди роспропу та як розпізнавати маніпуляції, фейки та ІПСО. Теми, які висвітлити експерти Детектор медіа, охопили:
- Топ-5 фейків на “Антизомбі”
Щотижневе розвінчування топ-5 фейків російської пропаганди у форматі рейтингу, яке виходить по понеділках у Єдиному марафоні у телепрограмі “Антизомбі”, а також з повторами на ICTV2. До прикладу, відео можна подивитися за посиланнями:
- випуск від 11 вересня 2023 року
- випуск від 25 вересня 2023 року
- Бувай, фейк
Аналітики та фактчекери розбирають фейки і маніпуляції кремлівської пропагандистської машини, пояснюючи при цьому, як їх розпізнати і яким чином ворожі інформаційні атаки можуть впливати на наше суспільство. Відеосюжети поширюються на YouTube-каналі, соціальних мережах та у текстовій версії на вебпорталі ТСН:
– Пропаганда навколо вступу України до НАТО
Співпраця з БО Smart Angel здійснюється в рамках «Всеохопної інформаційно-просвітницької кампанії з протидії дезінформації» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст матеріалів є виключною відповідальністю редакцій і не обов’язково відображає позицію ЄС. Окрім Детектор медіа, партнерами кампанії є також StopFake, Vox Ukraine (VoxCheck), Український інститут масової інформації та комунікації, а також Центр демократії та верховенства права.
Довідково: Smart Angel – неприбуткова організація, яка на національному рівні впроваджує медійні кампанії на соціально важливі теми разом із міжнародними організаціями, державними органами, громадськими організаціями і провідними медіа країни та забезпечує потреби українських воїнів і захисників, що боронять нашу країну.
З жовтня 2022 року командою Smart Angel втілено 7 національних медіа кампаній, з охопленням, більш ніж 183 млн у діджиталі, 30+ млн на ТБ, 12 млн на радіо.
Основними партнерами, які підтримують діяльність в медійному напрямку є: Представництво Європейського Союзу в Україні (EEAS), U.S. Agency for International Development (USAID), Міжнародний фонд “Партнерство за сильну Україну”, Фонд “Східна Європа”, Міністерство інформаційної політики та культури України, Міністерство закордонних справ України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, ГО “Детектор медіа”, ГО “Vox Ukraine”, проєкт “StopFake”, Український інститут медіа та комунікації, Центр демократії та верховенства права, тощо.