Світлана Остапа: Журналісти розслідують злочини російських військових, щоб вони понесли покарання
Журналісти сьогодні не лише документують злочини російських військових, а й розслідують їх, збирають докази та передають матеріали правоохоронним органам, щоб злочинці понесли покарання. На цьому наголосила Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного Мовлення, заступниця шефредакторки “Детектора медіа”, під час пресконференції «Злочини проти медійників».
«Журналісти не лише документують злочини під час окупації, наприклад, в Бучі, а ретельно досліджують їх обставини: кожен БТР, кожен танк, з якого стріляли. Потім ці докази передають до правоохоронних органів. В рамках розслідування журналісти телефонують військовим в росію, запитують про те, що вони скоїли, а ті поводяться так, ніби не розуміють, що вчинили злочин. Потрібно покарати винних», — впевнена голова наглядової ради Суспільного.
Під час пресконференції Світлана Остапа вшанувала пам’ять нинішніх та колишніх працівників Суспільного, які загинули, захищаючи Україну у лавах Збройних сил. Це оператор Суспільного Олексій Ольховик, радіоведучий Суспільне Донбас Дмитро Сірик, працівник технічної служби радіо Суспільне Херсон Сергій Клименко, менеджер Суспільне Черкаси Євген Старинець, режисер ранкової програми Суспільне Херсон Антон Коломієць, звукорежисер Суспільне Івано-Франківськ Сергій Силкін, працівник департаменту телевиробництва дирекції телебачення Володимир Фесюк. У полоні досі перебуває телеоператор Суспільне Миколаїв Василь Філімон.
Світлана Остапа повідомила, що 85 працівників Суспільного продовжують боронити Україну у лавах ЗСУ/ТрО, з них 4 — жінки.
Вона нагадала про збитки Суспільного через воєнні дії: пошкодження на філіях, окупацію Суспільне Херсон, втрату приміщення Суспільне Донбас в Сєвєродонецьку, атаки на сайт Суспільне Новини тощо. «В багатьох областях були нанесені ракетні та авіаційні удари по телевежах, через що мовлення тимчасово було припинено. Внаслідок ракетного удару по телевежі в Києві був пошкоджений телецентр “Олівець”, обсяг збитків близько 3 млн грн». Суспільне Мовлення подало заяву до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про ймовірне порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також міжнародних протоколів.
«Росію дратують вільні медіа, демократичні ознаки та процеси, які відбуваються в Україні. Вони забули, що таке вільні медіа, тому для них дуже важливо знищити нас як клас», — зазначила вона під час пресконференції.
Окремо Світлана Остапа звернула увагу на пошкодження та знищення передавачів, через що в тому числі припинено радіомовлення на середніх хвилях: «Потрібна допомога держави, щоб відновити роботу передавачів».
«Якщо і раніше медіа важко було стати самоокупним, то зараз це фактично неможливо. Зважаючи на економічну ситуацію, в якій опинилась Україна, на перші кілька років медіа потрібна буде допомога, щоб стати на ноги, можливо, від фондів та донорів», — вважає голова наглядової ради Суспільного.
Організатором заходу став Центр громадянських свобод, лауреат Нобелівської премії миру. У пресконференції взяли участь також Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України; Сергій Мовчан, керівник Департаменту документування воєнних злочинів Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ); Анна Попова, менеджерка проєктів Центру громадянських свобод.