Світлана Остапа: Реформа суспільного мовника є незворотньою
У панелі «Суспільне: чи можна вважати реформу завершеною?» у межах дводенної конференції National Media Talk голова наглядової ради НСТУ, заступниця шеф-редактора «Детектора медіа» Світлана Остапа говорила про рейтинги та знакові продукти Суспільного, про шантаж з боку політиків, дотримання стандартів та незалежність суспільного мовника.
«Ні, реформа суспільного мовлення ще не завершена, і жодна з країн на пострадянському просторі, яка взялась створювати суспільне мовлення на базі державного мовлення, не могла завершити реформу за чотири роки. Бо це аксіома. Значно легше побудувати новий будинок, аніж реконструювати старий. Однак переконана, що реформа є незворотньою. Про це свідчить хоча б той факт, що двох голів правління НСТУ обирала наглядова рада у прозорий та демократичний спосіб. Оскаржень результатів конкурсу не було», – каже Світлана Остапа.
Вона додає, що наступним етапом розвитку суспільного мовника має стати його впливовість і очікує цього від нинішнього очільника Миколи Чернотицького.
«Ми всі очікуємо, що «Суспільне» буде популярним, впливовим і буде адекватно оцінене. При тому комерційні мовники постійно намагаються нас не помічати і говорити про рейтинги «UA: Першого». Якби суспільного мовника вдалось створити в 1997 році, як планувалось, то ситуація була би іншою, а зараз виросли за цей час незалежності потужні комерційні мовники, яким Суспільне просто невигідне. Деякі керівники комерційних мовників дозволяють зневажливі оцінки суспільного мовника, але вони ходять до керівництва НСТУ на перемовини, якщо бачать вигоди для свого каналу, наприклад, у випадку Євробаченням чи Чемпіонатом світу з футболу», – коментує Остапа.
При цьому зазначає, що суспільний мовник показує приклад, як має працювати медіа, орієнтоване на інтереси суспільства та аудиторію, а не олігархів. Аргументує й тим, що політичні новини Суспільного визнані експертами найпрофесійнішими, що в НСТУ функціонує дієва редакційна рада, а політичні шоу – це «експертна розмова, а не собачі шоу».
«Коли ви востаннє дивилися «UA: Перший»? От правда. Чи ви бачили серіал «Колапс», який вийшов до тридцятиріччя Незалежності? Це ж рівень Бі-бі-сі! Чи ви не бачили цього року жодної достойної програми чи журналістського розслідування «UA: Першому»? Чи бачили Олімпіаду і Паралімпіаду? Подивіться фільм «Сто років ізоляції: що приховує українська психіатрія», який отримав одну з двох відзнак Національного конкурсу журналістських розслідувань. Розслідувачі НСТУ обійшли іменитих розслідувачів з Bihus.Info, «Слідства Інфо». Подивившись цей фільм, а також фільм «Бити. Молитися. Тримати» про реабілітаційні центри, я думаю, багато політиків знайде для себе питання, які можна розв’язувати в парламенті», — сказала Світлана Остапа, згадавши перед тим про політиків, які намагаються втручатися у господарську і редакційну політику НСТУ.
За її словами, представники Суспільного часто стикаються з вимогами деяких політиків щось показати, а коли їм відмовляють, ті погрожують позбавити компанію фінансування на наступний рік. Після цього йдуть скарги на Суспільне в різні установи: від Офісу президента до СБУ. «Всі вони як мантру повторюють меседж про низький рейтинг «UA: Першого», – каже вона.
Світлана Остапа пояснила: 1) «Суспільне створювалося не для того, щоб працювати тільки на рейтинг». 2) «Сумарний рейтинг Суспільного набагато більший, ніж рейтинг «UA: Першого». У нас є рейтинг у регіонах, на радіо, у діджиталі. Не можна оцінювати урожай саду яблук по одному дереву».