Світлана Остапа: «Сьогодні цензура переважно є цензурою власників медіа, а не держави»

Правозахисна організація Freedom House віднесла Україну до «частково вільних в Інтернеті». Цього року Україна отримала 62 бали зі 100. Таку ж оцінку мають Еквадор та Ангола. При цьому, Україна набрала на один бал більше, ніж торік. Правозахисники стверджують, що умови для свободи в інтернеті в Україні покращилися через відсутність перебоїв з інтернетом та зменшення кількості покарань за онлайн-діяльність користувачів.

Водночас у Freedom House додали, що у країні є проблеми із цензурою. Зокрема, в Україні затримують блогерів, нападають та переслідують авторів політичного контенту, а проти опозиції та правозахисних організацій здійснюються кібератаки. Разом з тим, результати дослідження компанії Gradus Research свідчать про те, що 66 % українців вважають свободу слова безумовною цінністю, яку потрібно зберегти.

Що не так зі свободою слова в мережі, як це виправити та чи потрібно щось виправляти? Про це заступниця шеф-редактора «Детектора медіа», голова наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Світлана Остапа говорила в подкасті «Що відбувається?» на Радіо НВ.

«Це вище місце в рейтингу, ніж торік, але все одно у Freedom House залишаються деякі застереження і зауваження до свободи інтернету в Україні. Зокрема, вони звернули увагу на те, в Україні пропонуються законодавчі ініціативи, які можуть запровадити цензуру. Але це минулорічний звіт і він, ймовірно, стосувався ініціативи, яка мала сприяти боротьбі з дезінформацією.  Формулювання про «частково вільна в інтернеті» може стосуватись законопроекту про медіа, проти якого виступали багато онлайн-медіа, але якоїсь аж такої проблеми я не бачу. Справа в тому, що в нашому законодавстві взагалі не виписане поняття «онлайн-медіа». І, кому вигідно, ті себе можуть до цієї категорії зарахувати і кричати, що їм «закривають рота» і не дають висловлюватись. Таких в нас теж вистачає. А щодо цензури, то такої, як була 15-20 років назад, немає. Зараз є не цензура держави, а цензура власників медіа», – каже Світлана Остапа.

Щодо зазначених у звіті фактів затримань та переслідувань блогерів, Світлана Остапа зазначає, що такі факти є, але вони поодинокі. Однак, ймовірно, що Freedom House  включали у звіт випадки затримання блогерів на непідконтрольних Україні територіях на Донбасі, оскільки по Криму, на прохання України, оцінку роблять окремо, бо Україна не може наразі контролювати там ситуацію з переслідуванням медійників.

«На мій суб’єктивний погляд, рейтинг більший, ніж на 62 бали. Хоча закрили канали Медведчука, і нібито не в правовий спосіб. І вони, а також інші видання, які поширюють російську пропаганду, пишуть скарги в міжнародні організації. Це також може вплинути на рейтинг. Свобода в інтернеті – це красиво, але є і відповідальність. Так, можна писати що завгодно і називати це оціночними судженнями, але коли прикриватись «свободою інтернету» для повалення своїх політичних конкурентів та поширення дезінформації, порушувати статті Конституції – то за це треба нести відповідальність», – каже Світлана Остапа.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *