«Ток-шоу в Україні – це «криві дзеркала» та викривлена реальність» – Світлана Остапа на Донбас Медіа Форумі
Про те, чому українські медіа не стають майданчиком для гострих дискусій та чому глядачу це подобається, говорила головна редакторка сайту «Суспільне мовлення» і заступниця шеф-редактора зі зв’язків із громадськістю “Детектора медіа” Світлана Остапа під час «Донбас Медіа Форуму» 5 вересня 2019 року у Харкові.
«Справжніх дискусій на українських каналах очікувати не варто, бо вони керуються не інтересами аудиторії, віяннями ринку чи професійними стандартами, а завданнями від власника-олігарха. Це дуже чітко показали вибори, коли ток-шоу «Право на владу», «Пульс», «Свобода слова», «Український формат», «Народ проти» не були майданчиками для дискусій, а лише для піару і політичних маніпуляцій» – каже Світлана Остапа.
Експертка наголосила, що з’являються нові віяння та альтернативи, які згодом потенційно зможуть пропонувати якісну дискусію, що приверне увагу аудиторії.
«Однак наразі телебачення має найбільшу аудиторію, а головний формат для отримання інформації глядачем – це ток-шоу. При цьому 46% українців не хочуть мати ніякого стосунку до ухвалення рішень, хочуть цього уникати і вмикають телевізор, щоб розважитись. Вони все сприймають на віру, як в часи газети «Правда». Мовляв, все, що написано в «Правді» – абсолютна правда. Однак наявні ток-шоу – це «криві дзеркала» і викривлена реальність. Якщо розібрати, кого запросили, на які теми говорять, це викривлена реальність, такий собі «розгул демократії». Причина в тому, що кожен канал має якусь партійну приналежність. Туди щоразу приходять ті ж самі обличчя – умовно кажучи, ведучий, присутні в залі, експерти – це все ті ж самі «рабіновічі». Як тему беруть щось наче актуальне і цікаве, але в ході дискусії не приховують своїх внутрішньопартійних інтересів», – додає експертка.
Світлана Остапа зауважує, що відсутність справжніх дискусій викликана також і браком хороших ведучих.
«Згадайте ток-шоу Анни Безулик. Вона мала сміливість казати спікерам, що вони кажуть неправду, що вони нелогічні чи незрозумілі. В неї було багато уточнюючих питань. А зараз ведучі лиш торгують своїм обличчям і не контролюють часто ситуацію під час ток-шоу в залі» – констатує Світлана Остапа.
«Донбас Медіа Форум» ініційований місцевими журналістами в 2015 році та впроваджується громадською організацією «Донецький інститут інформації». Форум підтримують Представництво ЄС в Україні, Посольство США, Internews Network, Програма ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP), спільно імплементована ПРООН, ООН Жінки, UNFPA та ФАО, Посольство Нідерландів в Україні.