Центр досліджень «Детектора медіа» долучився до міжнародного дослідження російської пропаганди
Центр досліджень «Детектора медіа» взяв участь в аналізі масиву даних українською мовою для міжнародного дослідження зловмисної мережі поширення проросійської пропаганди «Doppelganger» у фейсбуку та іксі (колишньому твітері).
У 2022 році Qurium Media Foundation і EU DisinfoLab ідентифікували російську скоординовану мережу неавтентичної поведінки «Doppelganger». Операція ґрунтується на імітації реальних медіа та видаванні за місцевих для країни, на яку вони спрямовані, щоб поширювати наративи, вигідні Росії. Два роки потому Counter Disinformation Network (Мережа протидії дезінформації, CDN) провела дослідження та опублікувала звіт, у якому показала, як ця операція впливу все ще функціонує в іксі (колишньому твітері) і фейсбуку. Наразі Європейська комісія перевіряє, чи порушують платформи свої зобов’язання відповідно до Закону про цифрові послуги ЄС щодо Meta у контексті поширення оманливої реклами та дезінформації, та щодо іксу (колишнього твітеру) в контексті заходів, вжитих проти маніпулювання інформацією.
Counter Disinformation Network об’єднує понад 130 фахівців із боротьби з дезінформацією з 40 громадських організацій, університетів, новинних і фактчекерських організацій переважно з Європи та Північної Америки. Для якісного аналізу й інтерпретації зібраних даних у контексті країн і мов, на які була націлена кампанія, ці підмасиви аналізували дослідники CDN, які володіють відповідними мовами. Масив українською аналізували аналітики Центру досліджень «Детектора медіа».
Як показало дослідження, з 4 по 28 червня 2024 року в іксі опублікували 1366 проросійських дописів шістьма мовами — німецькою, французькою, англійською, італійською, польською та українською. Загальна кількість переглядів цих дописів до кінця червня перевищила 4,66 мільйона.
«Пости дискредитували західні уряди, критикували Україну та підтримку України Заходом, експлуатували питання, що поляризують суспільства, та націлювалися на західні альянси у всіх спостережуваних мовах», — йдеться у звіті.
Виявлення багатонаціональної кампанії за її структурними ознаками підкреслює ефективність роботи ініціатив, які викривають дезінформацію. І свідчить про те, що зовнішні спостерігачі можуть викривати зловмисні мережі у соціальних медіа. Куди ефективнішими у викритті мереж, які поширюють дезінформацію, можуть бути адміністратори соціальних мереж, які мали б припиняти поширення дезінформації, відповідно до Digital Security Act, яким послуговуються у ЄС для регулювання діяльності соціальних мереж. Адже представники соціальних мереж мають набагато більше інформації про джерела поширення дезінформації та тих, хто адмініструє мережі облікових записів.