“Ухвалення закону “Про медіа” вважаю позитивним, але треба ще багато доопрацювати”, – Лигачова
Свої думки щодо закону “Про медіа” у коментарі «Главкому» висловила шеф-редактор та голова ГО «Детектор медіа» Наталя Лигачова.
“Я вважаю сам факт прийняття цього закону позитивним, але його ще треба буде доопрацьовувати та приймати багато підзаконних актів. Наприклад, у законі немає визначення онлайн-медіа, не прописано детально механізму співрегулювання тощо. Вже у процесі імплементації закону у життя це має бути зроблене регулятором та іншими стейкхолдерами медіаринку”, – каже Наталія Лигачова.
Експертка перераховує позитивні сторони ухваленого закону.
“Безумовний плюс – те, що цим законом ми, нарешті, привели наше законодавство у відповідність до Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги. Партія влади по ходу вирішила додати у закон багато іншого, зокрема – регулювання онлайн-медіа, що і викликало найбільший спротив медіаспільноти. Але, враховуючи те, що цей законопроєкт був одним із семи для отримання Україною статусу кандидата у члени ЄС, робоча група, яка до того була досить непоступливою, почала пошук компромісів. У результаті вийшли на прийнятний підхід до регулювання онлайн-медіа. Розумію, що можуть бути побоювання стосовно розширення повноважень Нацради, але принаймні тепер зареєстровані онлайн-медіа не можна блокувати без рішення суду. Проте саме по собі регулювання онлайну, особливо зараз, коли гостро стоїть проблема російської дезінформації, як на мене, потрібне.
Запроваджена відповідальність медіа за «джинсу», бо раніше Нацрада практично відмовлялася розглядати ці справи, посилаючись на те, що не має права втручатися у контент. Якщо зараз вона буде керуватися міркуваннями не політичної доцільності, а саме чистоти інформаційного простору, то це дійсно буде позитивом. Бо коли ніхто не боровся з «джинсою», окрім деяких медійних організацій, це було недобре. Але при цьому зауважу, що чим меншим буде покарання за будь-що у нинішній непростій ситуації, тим краще”, – аргументує Лигачова.
Звісно, в законі знайшлось місце і недолікам.
“Мінусом закону є те, що на вимогу однієї політичної сили зняли всі норми, які закріплювали стосунки медіа і виборчого законодавства. Так і незрозуміло, чому «Батьківщина» виступила проти цих змін. Але все одно з цього приводу буде прийнятий окремий законопроєкт, хоча мені здається, що можна було прийняти все одразу”, – зауважує експертка.
А от розширення повноважень Нацради, на думку Наталії Лигачової, з одного боку плюс, а з іншого може стати мінусом, якщо вона продовжить керуватися не лише індустріальними, ринковими, суспільними, але й політичними інтересами. “А це цілком може статись, бо вся історія цього органу свідчить, що за будь-якої влади він завжди є провладним”, – додає експертка.