Вадим Міський: Фінансування — єдина хитка опора незалежності Суспільного
Фінансування — єдина хитка опора незалежності Суспільного Мовлення, адже теперішня модель дозволяє уряду і парламенту скорочувати бюджет, гарантований законодавством. На цьому наголосив Вадим Міський, програмний директор ГО “Детектор медіа”, секретар наглядової ради Суспільного Мовлення, під час конференції «Воєнні медіавиклики 2023», організованій Фундацією «Суспільність».
Він зазначив, що кожен суспільний мовник у світі має три складові незалежності — редакційна політика, кадрові призначення та фінансова незалежність: «Перш за все це незалежність у редакційній політиці. Суспільне Мовлення не повинно мати вказівок від держави, що і як потрібно висвітлювати. Другий елемент — незалежність у кадрових призначеннях. Третій — фінансова незалежність. Усі ці три складові мають результувати в те, що контент суспільного мовника відповідатиме інтересам аудиторії, суспільному запиту і належним чином його задовольнятиме».
Коментуючи незалежність Суспільного Мовлення, Вадим Міський звернув увагу, що редакційна політика захищена, а держава не впливає на кадрові призначення: «Неможливість втручання в редакційну політику гарантована законом, і це виконується на практиці. Наглядова рада, яка формується громадськими організаціями та парламентськими фракціями й групами, здійснює важливі кадрові призначення.
Фінансування — єдина хитка опора незалежності Суспільного Мовлення, адже теперішня модель дозволяє уряду скорочувати бюджет, гарантований законодавством. Тому часто ми говоримо не про мрії й розвиток, у цьому нам здебільшого заважає той бюджет, який ми щороку отримуємо. Часом це й обмеження в наших амбіціях — амбіцій значно більше, ніж фінансових можливостей для їхнього втілення», — підкреслив експерт.
Він наголосив, що головна мета реформування системи фінансування Суспільного Мовлення — отримати механізм, який дасть змогу планувати бюджет на кількарічну перспективу, без ризику його скорочення в останній момент. Зараз закон, з одного боку, «обіцяє» багато, але на практиці це ніколи не виконується. «Розуміючи, якими ресурсами розпоряджається, мовник зможе відповідним чином планувати свій розвиток», — резюмував Міський.
«Цьогоріч у нас відрізали шматок фінансування, яке надали виробникам марафону, — це практично ті самі гроші, які нам недодали на цей рік», — зауважила Світлана Остапа, голова наглядової ради Суспільного.
Нагадаємо, що у зв’язку з недофінансуванням Суспільного Мовлення у 2018-2019 роках експерти Ради Європи дослідили можливі варіанти реформування системи фінансування Суспільного мовлення. Один із найоптимальніших варіантів нової моделі фінансування — за рахунок ренти (збору) за користування радіочастотним ресурсом через спеціальний фонд державного бюджету. Така модель могла б забезпечити стабільність і не залежала б від волі народних депутатів та Кабінету Міністрів України.