Вадим Міський про антифейк-програму на Українському радіо: “На інофрмаційному фронті теж триває запекла боротьба”
Щодня о 7:48 та о 19:48 на хвилях Українського Радіо лунає рубрика про розвінчування російських фейків «Русскій фейк, іди на…». Автор і ведучий проєкту Вадим Міський, програмний директор ГО “Детектор медіа”, розповів про програму для Суспільного.
Основним завданням проєкту є протидія дезінформації, яку продукує російська пропагандистська машина і з якою щодня стикаються слухачі та глядачі по всьому світу, а також підвищення навичок слухачів самостійно розрізняти дезінформацію.
Тематичним наповненням контрпропагандистської рубрики опікується команда аналітиків «Детектора медіа», фахівці агрегують результати роботи інших фактчекінгових команд, а також розвінчують фейки самостійно. Усі виловлені маніпуляції, фейки та меседжі російської пропаганди заносять у публічну базу даних #DisinfoChronicle, щодня в ній з’являється близько 10 матеріалів. Найгарячіші з них потрапляють у рубрику Вадима Міського.
«Самостійно також проглядаю, частенько доводиться іти “в поле” — читати “РИА Новости”, “ТАСС” і дізнаватися свіжу порцію брехні. Ми в “Детекторі медіа” запланували запустити публічну базу даних із фейками та їх спростуваннями ще до війни, на тлі ескалації на кордонах — бо така ж ескалація тривала і в інформаційному просторі. Але так сталося, що дата її запуску випала саме на 24 лютого, коли почалася повномасштабна війна. За кілька днів потому ми почали робити програму-подкаст на основі зібраної інформації. Програма виходить щодня, без вихідних, і складається з набору фейків і спростувань, актуальних на цю добу, часто із синхронами офіційних осіб чи експертів, які пояснюють, що відбувається насправді. Іноді до програми потрапляють невеличкі розмови з фахівцями з протидії дезінформації, які пояснюють як у нас справи на інформаційному фронті.
Для мене важливо не лише спростувати певні російські фейки, а й розвинути навички слухача самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію, коли він з такими стикається. Усі ми, звичайні люди, є на інформаційному фронті, і тут теж триває запекла боротьба. Всюди, де це доречно, я на прикладах пояснюю, якими є ознаки фейкової інформації, на що варто звертати увагу, як захиститися від інтернет-шахрайства тощо. І запрошую нести ці знання далі — тобто, зупиняти поширення кремлівських вигадок і чуток там, де слухачі з ними стикаються», — розповідає Вадим Міський.
Після того як програма пролунала в ефірі Українського Радіо, вона з’являється на подкастингових платформах:
- Apple Podcasts,
- Google Podcasts,
- MEGOGO Аудіо,
- НВ Подкасти,
- Kyivstar TV,
- SoundCloud,
- Anchor.fm,
- RadioPublic,
- Castbox,
- Amazon Music,
- Spotify.
Текстовий транскрипт рубрики також щодня виходить на сайті “Детектор медіа” та Суспільне новини.
Для слухачів за кордоном на європейському російськомовному супутниковому телеканалі «Новый мир» проєкт Вадима Міського виходить під назвою «Анатомия фейка». Автор переконаний, що якщо за уми росіян у Росії боротися практично беззмістовно, то за уми російськомовних європейців — це критично необхідно, ажде лише в одній Німеччині — понад три мільйони російськомовних жителів, і російська дезінформація не шкодує ресурсів для роботи з ними, що, відповідно, позначається на політиці. Телепрограма для європейської аудиторії має свою специфіку.
«У радіопрограмі ми не даємо прямої мови російських пропагандистів і посадовців, наша аудиторія просто б цього не зрозуміла. Але для західної аудиторії ми можемо собі дозволити включити синхрон Скабєєвої чи Лаврова, і їхні слова потім препаруємо і спростовуємо», — додає Вадим Міський.
Українське Радіо можна слухати в FM та AM-діапазонах по всій країні. З початку повномасштабного вторгнення Українське Радіо веде 18-годинний марафон, в якому надає слухачам і слухачкам оперативну та перевірену інформацію. Наразі програми Українського Радіо ретранслюються суспільними мовниками Чехії, Польщі, Болгарії, Словенії, Франції та Грузії. З усіма частотами Українського Радіо в регіонах та лінками на соцмережі можна ознайомитися за посиланням.
Українське Радіо також можна слухати в мобільному застосунку suspilne.radio, на сайті ukr.radio та в мобільному застосунку «Дія».