Вадим Міський про те, як протидія дезінформації допомагає в скрутні часи слухачам радіо
Послухати розмову можна було й онлайн, і наживо. Серед учасників дискусії — член наглядової ради Суспільного, програмний директор «Детектор медіа» Вадим Міський, виконавчий продюсер «Українського радіо» Юрій Табаченко, професорка кафедри історії та політології Університету Західного Онтаріо Марта Дичок, Senior Media Analyst EBU Метью Раволл, радниця з питань державної політики SR (Швеція) Софія Таавіцайнен.
Член наглядової ради Суспільного, програмний директор «Детектора медіа» Вадим Міський у своєму виступі відзначив важливість донесення достовірної інформації до слухачів, а також спростування дезінформації, яку поширювала російська пропаганда. Він нагадав, що 24 лютого 2022 року на сайті «Детектор медіа» було запущено агрегатор фейків, які ширилися в інформаційному просторі та які вдалося спростовувати різним фактчекерським командам. Цю інформацію згодом почали доносити до аудиторії «Українського радіо», оскільки на той час радіо залишалося для багатьох українців чи не єдиним джерелом інформації.
«На початку повномасштабного вторгнення ширилися карти України, де начебто російські війська заходять углиб, і вже й Сумщини немає, і Чернігівщина вся “червона”, вже й весь південь начебто контролюють росіяни. А потім ми чуємо де-не-де пояснення від Генштабу, що війська російські не контролюють ті території, вони контролюють винятково дорогу, якою вони пересуваються. Це є дезінформація, що сіє панічні настрої та підриває віру суспільства в те, що ми здатні ефективно чинити опір. Це було підставою для того, щоб розповісти це аудиторії “Українського радіо”. Ця передача щодня виходила в ефірі, зараз у цьому слоті виходить передача “Фейк-контроль”», — розповів Вадим Міський.
Вадим Міський
За його словами, про важливість донесення цієї інформації до людей, особливо до тих, хто перебував на окупованих територіях, пізніше у своїх листах на радіо розповідали слухачі.
«Я отримав відгук від людини, яка слухала мене на окупованій території. З телевеж транслюються російські канали, російські радіостанції. Ми мовлення “Українського радіо” зуміли налаштувати для Херсонщини з миколаївського передавача, збільшили на максимум його потужність, він мовив весь час окупації вже звільненої частини Херсонщини. Завідувачка бібліотеки Ірина Ковач була під Херсоном. Вона пише, що в перший місяць в окупації ти розумієш, що все навколо брехня. На другий місяць в умовах відсутності інформації ти вже починаєш сумніватися, коли кажуть, що Україна програє, її всі кинули у світі, немає зброї, Київ от-от захоплять. Це все ллється тоннами. Вона каже, що “Українське радіо” було єдиним зв’язком з реальністю. Ще один слухач із Чернігівщини перебував у оточенні — і про це можна послухати в подкасті “Листи на радіо”. Він пише, що, почувши спростування російських фейків на радіо, йшов у черги за водою, чув від людей ті самі фейки, а почуте на радіо спонукало його вступати в суперечки та спростовувати ці фейки», — поділився історіями слухачів Вадим Міський.
Він пояснив, що «Українське радіо» до того ж є безпечним джерелом інформації для слухачів в окупації, оскільки неможливо відстежити історію прослуховувань радіостанцій, як це можна зробити у випадку з інтернет-джерелами.