Вадим Міський: “Регулювання онлайн-медіа в законі “Про медіа” виглядає чітким та зрозумілим”
Секретар Ради з питань свободи слова та захисту журналістів, громадський діяч Вадим Міський в коментарі Суспільному про свіжоухвалений закон “Про медіа” каже, що історія з ухваленням законопроєкту триває вже 10 років, і у 2019 році був зареєстрований документ, допрацьована версія якого виносилась зараз на перше читання.
“Порівнюючи ту версію, яка зараз потрапила на перше читання і той текст, який у 2019-2020 році викликав велике обурення медійної спільноти, багато незадоволення зокрема було від онлайн-медіа, яких вперше в історії незалежної України починали якимось чином регулювати”, — говорить Вадим Міський.
Він пояснив, що у попередній версії онлайн-видання підпадали під “занадто сильне регулювання”, тобто туди потрапляли не тільки сайти, а й блогери з YouTube.
“Це все підчистили, зробили дуже пристойним. У новому тексті воно виглядає абсолютно чітко і зрозуміло. Ніякі блогери не будуть вважатися засобом масової інформації. При цьому ті видання, які працюють виключно в інтернеті, якщо захочуть, щоб їх вважали ЗМІ, щоб вони потрапляли під це регулювання, вони зможуть зареєструвати і брати участь у новому механізмі, який також запроваджується цим законом”.
Він пояснив, що механізм співрегулювання полягає в тому, що медійна спільнота разом із регулятором обирають для себе певні правила і процедури, за якими ринок функціонуватиме. Також будуть тематичні виділені в законі, регулювання в яких буде розроблятися учасниками і пропонуватися до затвердження. Цей механізм істотних змін не зазнав у порівнянні з попередньою версією законопроєкту: “Раніше це був один спільний орган регулювання, де і телеканали, і радіостанції, і онлайн-видання. Тепер розділили і фактично цей орган буде складатися з кількох підорганів: окремо телевізійники, окремо радійники, окремо онлайн-преса і так далі”.
Загалом Міський вважає, що проблеми є, але опозиційні фракції їх “трошки перебільшують”. Зокрема щодо “зменшення” рівня квот, які, як зазначив політик, навпаки вдалося зберегти.
“Але запроваджуються послаблення, якщо це одноразове відступлення чи дворазове від виконання цих квот. От радіо що робити? Вони крутять пісні, мають певну квоту цих пісень україномовних. Якщо на одну хвилину відсотковий розподіл перетнули, як колись Радіо НВ, то заплатили штраф“, — говорить Міський.
Він пояснив, що буде нова форма зауважень регулятора до учасників ринку, який порушив квоти за незначне відхилення.
“І на мій погляд, певна кількість цих приписів — тоді штраф. Це є нормальною практикою. З іншого боку питання є, і не можна сказати, що все, що критикує опозиція, є нерелевантним. Але ще слід розуміти, що це перше читання. Законопроєкт восени голосуватимуть у другому читанні. Будуть два-три тижні наступні, коли реєструватимуть поправки до цього законопроєкту”, — зазначив він і додав, що дрібні недоліки можна буде владнати.