Вадим Міський: “За акаунтами, що розганяють паніку в соцмережах, стоять інституції РФ, які прагнуть контролювати маси”

Програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський став гостем проєкту «Бувай, фейк» на каналі 1+1 і розповів під час програми, як росіяни роками вкладають у вуха неправду, яка отруює життя українців.

“Уже на початку 2000-их Путін почав зміцнюватися у владі. Він прикрив незалежні ЗМІ. Він знищив опозицію, в тому числі фізично. Тоді взяв під контроль енергетичну галузь країни. Ціни на нафту дозволили йому розгорнутися у його фантазії. Вся його прозахідна риторика, якої він потребував через економічну кризу, внутрішні чвари, до середини 2000-их – зійшла нанівець”, – коментує Вадим Міський, програмний директор ГО «Детектор медіа».

Максимальних обертів антизахідна риторика в Росії набрала 2007-го, коли Путін вирішив не полишати президентське крісло після свого другого терміну. Тоді він взявся розповідати, що Росія, як і СРСР, оточена ворогами – західним імперіалістичним блоком НАТО.

“Ці байки досі залишились. Вони допомагають підживлювати цей наратив, що НАТО – це цинічний, злий, агресивний суперник, який загрожує Росії. Топче всі домовленості, наступає на всі інтереси, а Росія – жертва.Ось саме така конструкція була змодельована і спроектована технологами Путіна. Це допомогло йому залишитися при владі”, – вважає Міський.

Російське роздратування особливим стало в 2023 під час саміту НАТО в Литві.

“Те, що робить російська пропаганда стосовно саміту у Вільнюсі – це тактика багаторазового повторення, що саміт був провальним. Створення Ради Україна – НАТО називали чистою формальністю, тому начебто саміт був провальним. Гарячі перемовини команди Зеленського щодо формулювань, які мають увійти у Декларацію саміту. Вони казали, що українці не змогли досягти всіх цілей, тому начебто саміт і був провальним. Вони використовували тактику, яку використовував колись Геббельс, що тисячу разів повтори брехню і вона стане правдою. Але, не зважаючи на давність цієї тактики, вона не стала менш ефективною. Росія взяла її на озброєння і активно використовує”, – пояснює Вадим Міський.

Пропагандисти знецінювали новини й маніпулювали інформаційними приводами, щоб збільшити недовіру України до партнерів під час саміту у Вільнюсі.

“Росіяни знаходяться в такій парадигмі мислення, що їм не потрібно вигадувати чогось особливого, щоб вони продовжували вірити в ефективність Альянсу. Всі ці речі, що Росію нібито обманули і вона жертва Альянсу, бо він розширився на схід. Всі ці штампи про агресивний блок НАТО, який хоче відкусити якісь частини від Росії, допомагають спозиціонувати як жахливого і кровожерливого ворога. Коли такі позиціонування відбувається, це дозволяє Росії виправдати будь-які дії, будь-які злочини начебто все підпорядковано вищі меті – Росія воює з цим агресивним блоком, щоб протистояти світовому злу і в неї така місія. Це підкріплено тим, чому щоразу треба переобирати Путіна, змінює світосприйняття і критичність мислення. Вони не будуть перевіряти факти, докопуватися до джерел. Їм зручно вірити в таку картинку світу. Це дає їм відчуття зв’язку зі своєю російською реальністю. Ця віра допомагає вболівати за цю віру, щоб вони не робили”, – пояснює програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський.

Звідки ж Росія поширює фейки і маніпуляції?

Тут все ніби і просто, але й дуже складно. Інструментарій максимально широкий і дієвий. Один з основних канал розповсюдження фейків – Телеграм. Вадим Міський нагадав, що штаб-квартира на чолі з росіянином Павлом Дуровим розташована у Дубаї, ОАЕ. Тобто подалі від американського та європейського законодавства, яке так чи інакше втягує власника у дискурс про боротьбу з дезінформацією.

“Зараз основне джерело отримання інформації українцями – це месенджери. Серед них найперший – Телеграм, який не є прихильним до боротьби з дезінформацією. Штаб-квартира зареєстрована в ОАЕ. Це не ситуація з Фейсбуком, Гуглом, Твіттером. Ми можемо бачити, коли тягають Цукерберга на засідання в Конгрес, Єврокомісія виписує штрафи. З таким в ОАЕ Павєл Дуров не стикнеться. Більше того, він сам говорить, що дозвіл такий на поширення будь-якої інформації в Телеграмі – це певний “захист свободи слова”. Ми бачимо певне нерозуміння меж свободи слова і коли це перетворюється на свободу брехні. Ця межа зовсім ніяк не проведена в Телеграмі. Для України це серйозний виклик. Не всі країни користуються так інтенсивно саме цією платформою, але українці — так, а тому маємо дбати про навички інформаціної гігієни. Все, що є панічним, анонімним, повинно у нас викликати бажання одразу відписатися. Є чудова пропагандистська тактика, яка просто квітне в Телеграмі – це припущення. Якщо якась теза занадто абсурдна і треба її вкласти комусь в уста, вигадуються експерти, які припускають, що Україна “провалить контрнаступ”, що “80% чоловіків мобілізують” тощо. Ці припущення, інсайди часто використовуються в анонімних каналах. Ви не можете, перевірити чи стоїть за таким каналом реальна редакція, людина, чи це просто копірайтери з ФСБ. Це новітні методи отруєння мізків”, – констатує  Вадим Міський.

Та як справи із фейками в інших соцмережах?

А там їх там менше? Фейсбук і Твіттер або Ікс як канали комунікації з аудиторією використовуються не менш активно, але там є свої нюанси.

“Головним способом поширення дезінформації у Фейсбук на відміну від Телеграму є коментарі і коментарі анонімних експертів. Дуже важливо звертати увагу на те, хто і що коментує, коли ми бачимо панічні настрої, які ширяться у коментарях. Це стосується і Ютубу, і часто Твіттера. Треба десять разів перевірити справжність цього персонажу. Скільки друзів у нього на сторінці, репостів і чим він там взагалі займається. Чи висловлює власну думку і позицію. Часто за таким активним в коментарях акаунтом, що розганяє паніку, стоять не щирі патріоти чи анонімні журналісти, а цілком конкретні інституції РФ, які через створення настроїв намагаються керувати мільйонами”, – додає медіаексперт.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *