Вадим Міський запропонував керівниці Fight For Right спільно моніторити доступність українських медіа для людей з інвалідністю
22 квітня в Києві презентували дослідження від Fight For Right «Вступ України до ЄС та рівноправне залучення людей з інвалідністю: доступність аудіовізуальних медіа-послуг». У ньому проаналізували відповідність Закону України «Про медіа» Директиві ЄС про аудіовізуальні медіа-послуги щодо доступності для людей з інвалідністю.
Серед запрошених спікерів заходу був і програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський.
Міський розповів, що редакція «Детектора медіа» не просто підтримує тему доступності, а й протягом багатьох років активно впроваджує відповідні механізми на своєму сайті. Він підкреслив, що хоча дослідження Fight For Right має вагоме значення в контексті євроінтеграції, ще важливішим для медіаспоживачів є відчуття поваги з боку медіа та їхня увага до питань доступності.
Як приклад він навів функціональність сайту «Детектора медіа», де доступне спеціальне меню для людей з порушеннями зору. Натиснувши на відповідну кнопку, користувач може налаштувати контрастність, розмір шрифтів, інтервал між рядками й буквами тощо. Водночас Вадим Міський зауважив, що подібні можливості все ще рідко зустрічаються на сайтах українських медіа, хоча їх впровадження не вимагає значних витрат — існують навіть безкоштовні плагіни. Тож він закликав інші медіа наслідувати цей приклад.
- Читайте також: Доступність медіа — не лише субтитри: Fight For Right презентувала дослідження про права людей з інвалідністю
Також Міський зазначив, що серед українських медіа флагманом щодо доступні зараз є Суспільне Мовлення, членом Наглядової ради якого він є. На Суспільному є член Наглядової ради, який представляє осіб з інвалідністю. Також там є департамент з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей, який опікується доступністю контенту на всіх платформах Суспільного. Внутрішня HR політика компанії також враховує це питання.
Насамкінець Вадим Міський звернувся до керівниці Fight For Right Юлії Сачук із пропозицією запровадити спільний моніторинг українських медіа щодо дотримання вимог доступності для людей з інвалідністю.
Спочатку, на думку Вадима, варто висунути до медіа низку вимог щодо доступності контенту, потім — провести діалог з медійниками і пояснити, як саме має забезпечуватися ця доступність. Після цього «Детектор медіа» та Fight For Right можуть робити регулярний зріз дотримання медійними організаціями цих вимог.
Вадим Міський вважає, що формат покращення доступності медійного контенту, за якого журналістів мотивують і заохочують до змін, може стати навіть ефективнішим, ніж обов’язковий щорічний звіт.